Noszenie odblasków po zmroku
Odblaski minimalizują ryzyko powstania wypadku po zmroku z udziałem pieszych. Miejmy na uwadzę, że osoby ubrane w ciemne odzienie stają się dla innych praktycznie niewidoczni. Dodajmy do tego brak odblasku, słabe oświetlenie i prędkość, z jaką porusza się pojazd. Każdy z tych czynników to praktycznie gwarancja nieszczęścia. Zawsze warto nosić ze sobą odblask, czyli inaczej zawieszkę pokrytą specjalną substancją odbijającą światło. Najczęściej spotkamy je w formie opasek lub zawieszek.
Już teraz musimy podkreślić, że umiejscowienie odblasku ma znacznie. Tak jak wspominaliśmy powyżej istotne jest, aby kierowcy w odpowiednim czasie zdołali nas zauważyć. Nie byłoby to możliwe, gdyby odblask znajdował się w mało widocznym miejscu. Z tego powodu z automatu rodzi się pytanie: gdzie w takim razie powinniśmy umieścić odblaski?
- na plecaku,
- na prawej ręce lub nodze,
- opaska odblaskowa na ramię lub nogą,
- dodatkowa zawieszka odblaskowa na lewym panelu plecaka.
Obowiązek noszenia odblasków – od kiedy obowiązuje?
Obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu został wprowadzony w 2014 roku. Należy jednak wspomnieć, że obowiązuje ono jedynie poza obszarem zabudowanym. W mieście piesi nie muszą martwić się o możliwość otrzymania mandatu. Mimo to wielu ekspertów wypowiada się, iż brak zakazu wcale nie powinien stanowić w tym temacie hamulca. Bez względu na przepisy warto po zmroku nosić ze sobą element odblaskowy, żeby stać się bardziej widocznym dla nadjeżdżających samochodów.
Dlaczego ciągle mówimy o zakładaniu tego wyposażenia? Otóż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwych konsekwencji. Choć prawo jasno mówi jak powinniśmy zachować się poza terenem zabudowanym, to i tak wiele osób decyduje się ignorować ten obowiązek, nieświadomie obniżając swoje bezpieczeństwo.
Dlaczego warto korzystać z odblasków?
Po zmroku pieszy w ciemnym ubraniu staje się widoczny dla kierowcy dopiero z odległości około 40 metrów. Dla przykładu osoba z elementami odblaskowymi staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Jak sami więc widzicie skorzystanie z takiego wyposażenia już na starcie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dodatkowe metry pozwalają kierowcy na bezpieczne zatrzymanie lub ominięcie pieszego. Warto także zauważyć, że osoby w stonowanych szaro-czarnych kolorach (bez odblasków) stają się jeszcze mniej widoczne, zwiększając opóźnienie reakcji wśród kierujących.
Na drodze przeważnie bycie bezpiecznym wiąże się z byciem widocznym. Z tego powodu powinniśmy zakładać i korzystać z elementów odblaskowych w różnych formach jak, chociażby zawieszki, opaski, kamizelki, czy nawet torby zakupowe. Odblaski znacząco podnoszą naszą widoczność, gdy panuje zła widoczność. Kierowca znacznie wcześniej zauważy pieszego z odblaskami niż tego bez, co pozwala uniknąć potrącenia na przykład w nocy. Musimy jednak pamiętać, że samo posiadanie odblasku nie uchroni nas od złego i warto nosić je poprawnie. Elementy odblaskowe powinny być noszone tak, aby łatwo padało na nie światło reflektorów samochodów zarówno tych jadących z tyłu, jak i przodu.