Jak powstają dywaniki samochodowe? Rzadko się nad tym zastanawiamy, a to wcale nie takie łatwe

Dywaniki samochodowe są nieodłączną częścią wyposażenia samochodów. To elementy, które szybko ulegają zabrudzeniu, zwłaszcza w okresie zimowym. Zastanawialiście się jednak kiedyś, w jaki sposób są one produkowane? To wcale nie takie proste, jak wielu z was zapewne myśli. W naszym artykule poznacie wszelkie szczegóły dotyczące procesu powstawania dywaników samochodowych.

MG-ZS samochód w promocji
Podaj dalej

Jak powstają dywaniki samochodowe? Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia

dywaniki samochodowe kierowca
fot. freepik

Dywaniki samochodowe produkowane są ze specjalnego tworzywa, które łączy zarówno elastyczność gumy, jak i trwałość plastiku. To z kolei ma wpływ na długą żywotność i odporności dywaników na różne warunki eksploatacyjne. Dzięki temu nie musimy ich co chwila wymieniać. 

,,Nasz autorski materiał stworzyliśmy specjalnie do produkcji dywaników i wkładek do bagażnika. Zależało nam na opracowaniu takiej mieszanki, dzięki której finalne produkty będą nie tylko funkcjonalne, ale i łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe i maksymalnie chroniące oryginalną podłogę auta. Wiedzieliśmy także, jak wielu kierowców zwraca uwagę na aspekt wizualny. W tej kwestii TPE okazało się świetnym pomysłem. Stanowi dobre rozwiązanie dla kierowców poszukujących akcesoriów samochodowych, które łączą w sobie innowacyjność, trwałość, ale także bezpieczeństwo” – tłumaczy Bartosz Fronczak z firmy FroGum, cytowany przez serwis „MotoFakty”.

FroGum jest wiodącą firmą, jeśli chodzi o tworzenie samochodowych dywaników. Co jeszcze ich wyróżnia spośród innych firm? Przede wszystkim wykorzystywanie podczas codziennej pracy technologii skanowania 3D, co umożliwia odwzorowanie geometrii wnętrza pojazdów. 

,,Dziś rozwój technologii pozwala na niemal całkowitą automatyzację wielu procesów – od laserowego skanowania, po projektowanie czy frezowanie, które odbywa się za pomocą maszyn CNC. Jest to metoda nawet kilkusetkrotnie szybsza i efektywniejsza niż te stosowane przez nas kilkanaście lat temu. Obecne sposoby pozwalają na tworzenie akcesoriów dopasowanych do praktycznie każdej marki i modelu samochodu dostępnego na rynku, bez ograniczeń co do ich kształtów. Można to porównać do znanej, polskiej kreskówki „Zaczarowany Ołówek”, gdzie każdy zaprojektowany przez nas wzór można przekształcić w realny produkt” – zaznacza Fronczak.

Na co należy zwrócić uwagę podczas produkcji dywaników samochodowych?

samochód wnętrze ubranie jak się ubrać
fot. pixabay

Podczas produkcji dywaników samochodowych istotnych jest kilka czynników. Przede wszystkim kontrola jakości, bowiem trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie dostarczone surowce. Ważna jest także kontrola międzyoperacyjna, na tym etapie pracownicy wyszukują wszystkie wady, które pojawiły się na dostarczonych materiałach. Na końcu podczas pakowania, wyłapywane są pozostałe błędy, jakie mogły się wystąpić w trakcie produkcji.

,,Niezwykle ważne jest dla nas to, aby każda osoba, mająca kontakt z produktem na jakimkolwiek etapie tworzenia, dokonywać bieżącej kontroli jakości. Taka wielokrotna weryfikacja pozwala wyeliminować niemal wszystkie wadliwe produkty, a co za tym idzie uniknąć reklamacji. Opracowując ten system, zainspirowały nas metody rodem z Japonii, która w końcu jest znana z rzetelności swoich produktów. Pozwala nam to zagwarantować, że każdy dywanik, który opuszcza naszą fabrykę, spełnia najwyższe standardy jakościowe, których oczekują klienci” – podkreśla ekspert firmy FroGum.

 

Przeczytaj również