Kto powoduje najwięcej wypadków na polskich drogach? Statystyki policyjne stawiają sprawę jasno
Z policyjnych statystyk jednoznacznie wynika, że w 2022 roku najwięcej wypadków spowodowali na drogach kierowcy powyżej 60. roku życia, którzy byli sprawcami 3551 zdarzeń. Pełnoletni kierowcy do 24 roku życia doprowadzili z kolei do 3059 wypadków. W 2021 roku sytuacja wyglądała jednak nieco inaczej, bowiem wówczas najmłodsi kierowcy spowodowali 3653 wypadki, natomiast seniorzy – 3418. Jak widać zatem, liczby te pozostają na podobnym poziomie i w zależności od danego roku, nieco się od siebie różnią.
Warto jednak zaznaczyć, że wypadek nie zawsze jest równy drugiemu wypadkowi. I to właśnie seniorzy w 2022 roku doprowadzili do najbardziej tragicznych wypadków. W wypadkach z udziałem seniorów zginęło bowiem 316 osób, a 4027 było rannych. Młodsi kierowcy z kolei przyczynili się do śmierci 281 osób, a 3910 kolejnych było rannych. Niemniej jednak te liczby pokazują, że obie grupy są sprawcami podobnej liczby zdarzeń. Jeśli jednak myślicie, że to te grupy są głównie odpowiedzialne za wszelkie zło na drogach, to jesteście w błędzie.
Wypadki na drogach. Seniorzy i młodzież nie są sprawcami największej liczby wypadków na drogach. Pora się do tego przyzwyczaić, bo takie są fakty
Najbardziej niebezpieczni na drogach są kierowcy pomiędzy 25. a 39. rokiem życia. Doprowadzili oni w minionym roku bowiem do 5855 wypadków, w których zginęło 551 osób. Po nich w tej statystyce są kierowcy między 40-59 lat, którzy byli sprawcami 5600 wypadków, których ofiarą było 452 osób. Jak sami zatem widzicie – seniorzy ani młodzież to nie jest problem, który ma główny wpływ na niski poziom bezpieczeństwa na drogach oraz dużą liczbę wypadków i zgonów. Statystyki jasno to pokazują i warto o tym pamiętać, choć oczywiście najlepiej po prostu dążyć do jak największego ograniczenia potencjalnych wypadków na drogach.