Rajd Barbórka 2023: Nie tylko beczki na Karowej. Ważna misja załogi Golden Bros Racing

W miniony weekend Warszawa żyła emocjami związanymi z 61. Rajdem Barbórka. Impreza zorganizowana w okolicach stolicy Polski jak zwykle przyciągnęła najważniejsze nazwiska ze świata sportów motorowych. A licznie zgromadzeni kibice mogli obserwować interesującą walkę o ułamki sekund na odcinkach specjalnych. Ale dla ekipy Łukasza i Wojtka Złotnickich Rajd Barbórka był czymś więcej niż tylko sportową rywalizacją.

rajd-barborka-akademia-czerniaka
Podaj dalej

Rajd Barbórka 2023 – nietypowa misja braci Złotnickich

rajd-barborka-akademia-czerniaka
fot. Łukasz Pączkowski

Rajd Barbórka to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskiego motorsportu. Impreza ściśle związana z Warszawą, ulicą Karową i świętem górników zawsze przyciąga największe gwiazdy sportu. Nie inaczej było tym razem. Polscy kibice mogli obserwować na odcinkach specjalnych rywalizację takich nazwisk jak Miko Marczyk, Łukasz Byśkiniewicz, czy Kacper Wróblewski. 

Na starcie tegorocznej imprezy stanęło łącznie ponad 100 załóg. A jedną z nich byli Łukasz i Wojtek Złotniccy reprezentujący barwy Golden Bros Racing. W przypadku braci ich start połączony był z akcją społeczną, której celem jest zbudowanie świadomości na temat profilaktyki nowotworów skóry. 

Pomysł ten zrodził się w głowach zawodników po tym, jak w kwietniu 2023 roku po 1. rundzie Mistrzostw Polski Rallycross u Łukasza Złotnickiego zdiagnozowano czerniaka złośliwego. 

rajd-barborka-akademia-czerniaka
fot. Łukasz Pączkowski

Łukasz Złotnicki: – Ta wiadomość sprawiła, że sport trafił na dalszy plan. Najważniejsze było, by zacząć działać i poradzić sobie z tą sytuacją. Na szczęście trafiłem pod opiekę znakomitych specjalistów pod wodzą profesora Adam Maciejewskiego z jego zespołem. Kilka miesięcy, operacji i immunoterapii później, pojawiłem się na linii startu Rajdu Barbórka. Zdecydowałem się wykorzystać tę okazję, bo to jeden z najbardziej medialnych rajdów w Polsce. Chcę moim przykładem zwrócić uwagę na profilaktykę czerniaka. Autokontrola i badanie pojawiających się znamion na swoim ciele pozwala na wykrycie tej choroby w bardzo wczesnym stadium, a co za tym idzie, daje nam niemal pewność, że pokonamy te chorobę. To właśnie dlatego na naszej rajdowej Fieście widzieliście logo Akademii Czerniaka, która powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów, a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka.

Bez Karowej ale z poczuciem wypełnionej misji

Choć Łukasz i Wojtek Złotniccy nie zdołali zakwalifikować się do udziału w Kryterium Asów na Karowej, tym razem rywalizacja sportowa znalazła się na dalszym planie. Powstanie Akademii Czerniaka i budowanie świadomości wśród społeczeństwa było najważniejszym zadaniem, które ekipie udało się spełnić na piątkę z plusem. 

rajd-barborka-akademia-czerniaka
fot. Łukasz Pączkowski

Prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski:Według danych epidemiologicznych liczba zachorowań na czerniaki stale i dynamicznie rośnie, i co więcej czerniak może dosięgnąć każdego w każdym wieku – nawet dzieci. Dlatego razem z Akademią Czerniaka staramy się dotrzeć do jak największej grupy osób, aby zmienić, bądź chociaż zahamować, ten na razie wciąż rosnący trend. Tym bardziej cieszymy się i doceniamy zaangażowanie Golden Bros. Racing, dzięki którym możemy podkreślić fakt, że prędkość i czas ważne są nie tylko podczas rajdów, lecz także szybka reakcja pacjenta i zgłoszenie się do lekarza, a tym samym wczesne rozpoznanie czerniaka, dają niemal 100 proc. szans na pełne wyleczenie. Dlatego niezmiennie zachęcam do stosowania profilaktyki i dbania o swoje zdrowie i życie.

Przeczytaj również