Pospieszanie innych kierowców długimi światłami to wykroczenie
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić przed wyruszeniem w drogę jest prawidłowe ustawienie świateł. W przeciwnym wypadku przez niewiedzę lub zapominalstwo możemy spotkać się z nieprzyjemnościami ze strony funkcjonariuszy. Nierzadko jednak kierowcy narażają się na problemy pomimo w pełni działających świateł. Okazuje się bowiem, że odpowiednie ich ustawienie wcale nie zwalnia nas z możliwości otrzymania kary. W tym wszystkim przerażające jest to, iż wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że łamią przepisy. Co powinniśmy uważać? Czy wszyscy kierowcy powinni czuć się zagrożeni? Jakie kary grożą Polakom za nieprzestrzeganie prawa? Na te wszystkie pytania, poznacie odpowiedzi już za chwilę…
Drogi szybkiego ruchu zostały wybudowane, jak sama nazwa wskazuje z myślą o przyspieszeniu i ułatwieniu podróży wielu osobom. Mimo to pewnie i tak chociaż raz w życiu spotkaliście się z sytuacją, gdzie jeden z pojazdów porusza się znacznie wolniej niż pozwala na to dopuszczalna prędkość. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nagle postanawia zjechać na lewy pas. To tutaj tworzy się możliwość dopuszczenia się wykroczenia ze strony innych uczestników.
Pozostali kierujący bardzo często nie mają cierpliwości i na prawie każdym kroku mają potrzebę pokazania innym, jak bardzo są niezadowoleni. W akcie rozgoryczenia wielu z nich używa długich świateł, aby ponaglić innych. To właśnie w tym miejscu najczęściej dochodzi do złamania przepisów, co w konsekwencji grozi niemałą karą. Takim bezmyślnym zachowaniem oślepiamy kierowców, narażając ich oraz siebie na poważne niebezpieczeństwo. Obywatel, który zdecyduje się zlekceważyć panujące w Polsce przepisy ryzykuje mandatem w wysokości nawet 3000 złotych.
Jak jednak wspomnieliśmy na samym początku – długie światła to nie jedyna zagwozdka kierujących…
Te światła także stanowią dla wielu osób problem
Odpowiednie korzystanie z tylnych świateł przeciwmgłowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. To właśnie one są przeznaczone do użycia w warunkach ograniczonej widoczności, kiedy ta spada poniżej 50 metrów. Może to być w czasie gęstej mgły lub intensywnego deszczu, czy śniegu. Ich poprawne używanie pozwala poprawić widoczność w trudnych warunkach, co przekłada się na ogólne bezpieczeństwo na drodze.
W takim wypadku należy zdawać sobie sprawę, że korzystanie z nich, gdy widoczność jest dobra, jest nie tylko niezgodne z zaleceniami, ale również nieodpowiedzialne. Takie postępowanie, podobnie jak wcześniej, może skutkować oślepieniem innych uczestników ruchu.
Mandat za światła przeciwmgielne tylne możemy otrzymać, gdy:
- Korzystamy z nich nie bacząc na dobre warunki, za to grozi 100 złotych kary i 2 punkty karne
- Pomimo złych warunków zdecydujemy się ich nie włączać, za co grozi kara 200 złotych i 2 punkty karne
- W trakcie postoju (i złych warunków) nie włączymy świateł. Wtedy mandat waha się od 150 do 300 złotych, a dodatkowo kierowca obarczony zostaje 3 punktami karnymi.