Z tego artykułu dowiesz się:
- w jakich warunkach przechowywać opony i dlaczego jest to ważne,
- dlaczego warto zawsze oznaczyć opony,
- jak przygotować ogumienie przed rozpoczęciem ich przygotowywania,
- jak najlepiej ułożyć opony, aby ich nie uszkodzić,
- dlaczego warto zainwestować w specjalne pokrowce,
- jak chronić ogumienie przed mrozem,
- czy warto zlecić przechowywanie opon zewnętrznej firmie/warsztatowi wulkanizacyjnemu.
Piękna Polska jesień w pełni, więc od jakiegoś czasu większość kierowców słusznie zdecydowała, że to najlepszy czas na wymianę opon na zimowe. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, czy przechowujecie swoje „gumy” w odpowiedni sposób, oraz jakie są podstawowe zasady przechowywania opon? Wbrew pozorom, to szalenie ważne i wcale nie takie proste. A warto o to zadbać, jeśli chcemy wydłużyć żywotność opon i cieszyć się z ich dobrej kondycji długimi latami.
7 zasad – o tym trzeba wiedzieć
Gdy przychodzi czas na zmianę opon, warto pomyśleć o sposobie ich przechowywania do następnego sezonu. Możesz zostawić opony w przechowalni lub zabrać opony do garażu. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że opony to jedyna część samochodu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Dlatego właśnie dbanie o ich dobry stan to szalenie ważna rzecz, jeśli chcemy czuć się w aucie bezpiecznie.
Sposób, w jaki przechowuje się opony, ma szalenie istotny wpływ na ich żywotność. Warto więc wiedzieć, jak należy je ułożyć, zabezpieczyć, oraz jakie są zasady składowania opon bez felg, jak również z felgami. Jeśli zastosujemy się do siedmiu żelaznych zasad, zminimalizujemy ryzyko powstania odkształceń i co za tym idzie – ryzyko uszkodzenia opon w przyszłości.
Pamiętajmy też o jednym – opony starzeją się. Stosując się do porad z poniższego materiału filmowego można jednak zwiększyć ich trwałość. I jeszcze jedna uwaga: przed kolejnym sezonem warto, aby opony zostały sprawdzone przez specjalistę zajmującego się oponami. Wideo przygotowali blogerzy z kanału autodoc.pl na YouTube.
O opony warto dbać – o każdej porze roku
Dbanie o stan ogumienia powinno wejść w nawyk każdemu posiadaczowi samochodu. Polacy dalej bowiem nie doceniają codziennego znaczenia opon i mają niewielką świadomość prawidłowego ich użytkowania. O wpływie ogumienia na bezpieczeństwo jazdy nawet nie wspominamy. Warto pamiętać, że opony to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów samochodu i zarazem jedyny, który ma kontakt z nawierzchnią. Dlatego ten pozornie mało skomplikowany zlepek kilku warstw gumy, jest bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo jazdy. To od ogumienia w dużej mierze zależy przyczepność, długość drogi hamowania czy chociażby komfort jazdy.
Niestety wyniki unijnych raportów są druzgocące – właściciele aut nie przykuwają większej uwagi do stanu opon.
„Pokazują to chociażby wyniki badania dotyczące sprawdzania ciśnienia w oponach. Tylko 39% kierowców robi to raz na jakiś czas, przy tankowaniu, tylko 9% przed długą podróżą, a aż 5%, niestety, nigdy. I to w sytuacji, w której ponad 80% kierowców zapewnia, że zna konsekwencje niskiego ciśnienia w oponach”. – podaje serwis log24.pl.
To tylko pokazuje, że dla większości kierowców opona to mało znaczący dodatek do pojazdu. Mamy jednak cichą nadzieję, że w tym artykule przekonaliśmy Państwa do absurdalności takiego myślenia, bowiem jest ono całkowicie błędne. Pamiętajmy, że stan opon warto sprawdzać, a jeśli zajdzie taka konieczność – jak najszybciej wymienić je na nowe.