Złodzieje coraz częściej kradną te konkretne samochody. Kierowcy muszą uważać, by nie zostać oszukanym

Złodzieje samochodów nie próżnują. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach zjawisko kradzieży pojazdów nie powinno być już tak popularne, jak w przeszłości, ale jednak, licho nie śpi. W dalszym ciągu trzeba cały czas uważać na swoje samochody, bowiem niektóre modele szczególnie są pod obserwacją złodziei. Właściciele którego rodzaju pojazdów powinni być szczególnie uważni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, gdzie postanowiliśmy zająć się głębiej tym tematem.

Złodziej
Podaj dalej

Złodzieje w dalszym ciągu kradną samochody. Liczby się poprawiają, ale do ideału jeszcze daleko

Złodzieje

W Polsce każdego roku przybywa coraz więcej samochodów. W naszym kraju zarejestrowanych jest bowiem około 22 milionów aut. Liczba kradzieży w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy jeszcze całkiem niedawno, poważnie spada, ale mimo tego do optymizmu jeszcze daleko. W 2022 roku, według oficjalnych danych, na polskich drogach skradziono łącznie 6157 pojazdów. Na pocieszenie jest to liczba o 13 proc. niższa niż w 2021 roku, kiedy skradzionych zostało 7098 aut, jednak w dalszym ciągu są to liczby, które budzą grozę. Szczególnie w niektórych regionach kraju, w których złodzieje zdecydowanie najczęściej działają w poszukiwaniu dla siebie łupów. Warto więc przyjrzeć się statystykom, które jasno pokazują, gdzie problem występuje najczęściej.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar niedawno opublikował raport dotyczący sytuacji ze złodziejami samochodów w naszym kraju. Auto Świat podaje, że regionem w Polsce, w którym dokonano najwięcej kradzieży jest województwo mazowieckie, które od dłuższego czasu wiedzie prym w tym zestawieniu. Na tamtejszych terenach skradziono łącznie 2463 pojazdów, co jest 40 procentowym wynikiem wszystkich aut. W samej stolicy skradziono 1593 samochody, co pokazuje jednoznacznie, że ten proceder w dalszym ciągu jest realnym problemem, na który trzeba zwrócić uwagę. Na pocieszenie trzeba jednak odnotować, że z roku na rok statystyki są lepsze i mamy nadzieję, że 2023 rok przyniesie jeszcze lepsze wyniki. Pozostaje nam w to wierzyć.

Złodzieje mają ulubione regiony w kraju, w których działają. Kierowcy muszą mieć się na baczności

złodzieje

Dużo aut ginęło także w województwie śląskim, dolnośląskim i pomorskim, gdzie także nie brakowało złodziejów pojazdów. W dalszym ciągu złodzieje najchętniej decydują się na kradzież Toyoty, która z liczbą 781 skradzionych samochodów znajduje się na czele zestawienia. Drugie miejsce przypadło Audi – 532 skradzionych aut, a trzecie Volkswagenowi – 415. Jeśli chodzi o BMW, które jeszcze niedawno cieszyło się ogromną popularnością wśród złodziejów, to skradziono w 2022 roku 392 pojazdów tej marki.

Złodzieje najchętniej kradli auta z rocznika 2019 (842 samochodów). Ponadto dużą popularnością cieszyły się samochody wyprodukowane w 2018 roku i 2017 – odpowiednio 776 i 735 egzemplarzy. Na siódmym miejscu znalazł się rocznik 2021 – 340. W 2022 roku złodzieje najchętniej kradli terenowy samochód Hyundai Tucson, łącznie 192 sztuk na terenie całego kraju. Jak sami zatem widzicie, proceder kradzieży samochodów nadal kwitnie i nie widać końca tej spirali. Miejmy nadzieję, że niebawem uda się jeszcze bardziej poprawić statystyki związane z kradzieżą pojazdów. Myślicie, że jest to możliwe? Patrząc na statystyki, na pewno jest taka nadzieja. I tego się trzymajmy.

Przeczytaj również