Początek akcji "Znicz" już w ten piątek - noga z gazu

Końcówka roku dla Polaków oznacza utrudnienia w ruchu, które swoją kulminację mają około 1 listopada. Początek akcji „Znicz” może już wystartować w najbliższy piątek.  W tym czasie z okazji Wszystkich świętych, a także dnia zadusznego, wyruszamy w podróż do najbliższych członków rodziny, a także na cmentarze. Jak mądrze przygotować się do takiej podróży?

policja-mandat-mandaty
Podaj dalej

Jednym z największych wyzwań w obecnym świecie jest nadmiar obowiązków i brak czasu. Zdarza się, że chcemy wszystko zaplanować na ostatnią chwilę, co powoduje nadmierny stres i może być przyczyną kolizji, mandatów oraz spóźnienia na spotkanie z rodziną. W związku z tym rozsądnie jest przygotować się do tego przedsięwzięcia z wyprzedzeniem.

Utrudnienia w ruchu już 1 listopada

Kilka rzeczy w życiu możemy przewidzieć z bardzo dużym  prawdopodobieństwem. Takim zjawiskiem są utrudnienia w ruchu wokół cmentarzy 1 listopada. Jeśli planujemy wybrać się do nekropolii autem, rekomendujemy zapoznać się z informacjami w lokalnej prasie, gdzie już można dowiedzieć się, jakie zmiany w organizacji ruchu zaplanowano na ten wyjątkowy dla wielu osób czas. Być może pozostawienie auta na parkingu nieco dalej i spacer z najbliższymi do terenu cmentarza okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Znicze na cmentarzu
fot. freepik

Początek akcji „Znicz” już 27 października?

Popularny długi weekend z okazji Wszystkich Świętych w tym roku, może trwać od 27 października, nawet do niedzieli 5 listopada, ponieważ daty 1 i 2 listopada w tym roku są odpowiednio w środę i czwartek. W związku z tym całkiem rozsądny wydaje się wyjazd w najbliższy piątek oraz dni wolne w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. Taki rozwój sytuacji w kalendarzu sprawia, że znana wielu kierowcom policyjna akcja o kryptonimie „Znicz” 2023, może zacząć się już za dwa dni.

Wyzwania pozostają niezmienne

Każdego roku wyzwania po stronie policji są takie same. Zwiększenie kontroli na drogach, aby pomóc w lepszej organizacji ruchu, a także dbać o to, żeby kierowcy przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Istotna jest również kontrola trzeźwości kierowców. Jazda pod wpływem alkoholu jest bardzo dużym problemem w Polsce, co każdego roku pokazują policyjne statystyki.

W 2022 roku podczas policyjnych działań w okresie Wszystkich Świętych na drogach miało miejsce 334 wypadki. W wyniku tych zdarzeń zginęło 31 osób, a kolejne 373 odniosły obrażenia. Funkcjonariusze zatrzymali 1 906 kierujących pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, 376 z nich przekroczyło dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Dla porównania, w 2021 roku liczba pijanych kierowców wynosiła 1 717. Rok później  odnotowano o 130 wypadków mniej, śmierć 10 osób mniej oraz o 164 mniej rannych. Szczegółowe dane na ten temat opracował portal kronika24.pl.

pijany pieszy policja alkomat

Noga z gazu i bez pośpiechu

Początek akcji „Znicz” zachęca do zdjęcia nogi z gazu i jazdy bez pośpiechu. Przypominamy, że z początkiem listopada drastycznie może zmienić się także pogoda za naszymi oknami. Jak podaje portal TwojaPogoda.pl początek listopada ma być ciepły, jednak mają pojawić się także wiatr oraz deszcz. Takie warunki pogodowe nie są dobre do jazdy samochodem. Rozsądnie jest wybrać się do celu podróży, zakładając większy niż zawsze margines błędu.

Takie decyzje pomogą ograniczyć stres i pośpiech do minimum, co powinno też zminimalizować ryzyko wypadków. Jeśli do damy do tego takie elementy jak:

  • optymalną ilość snu przed podróżą
  • zaplanowanie alternatywnych tras na wszelki wypadek
  • podstawowy przegląd samochodu w postaci sprawdzenia płynów, oświetlenia i powietrza w oponach

Mamy bardzo duże szanse na wspomnienia z udanego wyjazdu z okazji Wszystkich Świętych.

Przeczytaj również