Prawo jazdy czekają ważne zmiany. Odczują je także kierowcy, którzy już zapomnieli o tym kiedy zdawali swój egzamin

Większość kierowców w Polsce jeździ samochodem, nie mając w głowie nawet, gdzie jest ich prawo jazdy. To efekt zmian, które swego czasu weszły w życie i pozwalają na to, aby nie posiadać uprawnień przy sobie. Forma fizyczna dokumentu zatem w obecnych czasach pozostaje zbędna, ale niezbędna i tak jest i będzie jego wymiana. Warto o tym pamiętać i wiedzieć ile tak naprawdę czasu na to pozostało.

prawo-jazdy-dokument
Podaj dalej

Doświadczeni kierowcy muszą wymienić prawo jazdy

zdrowie seniorzy a prawo jazdy
Freepik

Każdy kierowca, który otrzymał prawo jazdy przed 28 marca 2013 roku jest zobowiązany do tego, aby wymienić swój dokument. Nawet jeżeli mowa o bezterminowych uprawnieniach! Oznacza to, że z polskiego systemu na stałe zostaną ”wyeliminowane” właśnie bezterminowe prawo jazdy. Kierowcy już zawsze będą musieli mieć na uwadze to, kiedy będzie należało odnowić dokument – w tym także badania.

Co za tym idzie, osoby, które mają 28 lat i więcej powinny bardziej zainteresować się tym tematem. Czasu jednak jest wciąż sporo, bowiem wymiany należy dokonać w latach 2028-2033. Co za tym idzie, pozostaje jeszcze niemalże 10 lat na to, aby udać się do odpowiedniego wydziału z odpowiednimi dokumentami. Nie jest istotne to, w którym roku tego dokonamy, ale najważniejsze żeby nie po tym terminie.

Nowy dokument będzie miał ważność maksymalnie 15 lat, a bezterminowe prawo jazdy od 1 stycznia 2034 roku zniknie już bezpowrotnie. Koszt wymiany to nieco ponad 100 złotych, a do tego trzeba doliczyć jeszcze m.in. aktualne zdjęcie czy badania lekarskie. Kwota za wspomniane 10 lat może być wręcz symboliczna, jeżeli wartość pieniądza będzie tak dalej rosła. Oczywiście, jeżeli koszty wymiany nie zdrożeją, czego nie można wykluczyć.

prawo jazdy zmiana przepisów dla kierowców
Freepik

Na ile potrzeba zmian?

Bezterminowe prawo jazdy brzmi dobrze, ale również dobrze brzmi, jeżeli należy je wymieniać raz na 15 lat. Prawda jest taka, że większość osób w życiu wymieni uprawniania średnio trzy razy. W tym wszystkim najważniejsze jest to, aby gdy przyjdzie odpowiedni wiek badać swoją zdolność do jazdy. Niestety nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę, a nie mają do tego zdrowia.

To ogromne ryzyko nie tylko dla nich, ale innych uczestników ruchu drogowego. Opóźniona reakcja może sprawić, że dojdzie do tragedii czy to na drodze, czy poza nią. Unia Europejska także naciska na to, aby od danego wieku prawo jazdy było bardziej ”doglądane” przez państwo. Nieustannie są naciski, aby seniorzy od danego wieku częściej badali swoją zdolność do prowadzenia pojazdów.

Ważne również, aby każdy z nas miał świadomość tego, kiedy po prostu zrezygnować z auta. Wiadomo, że decyzja nie jest prosta, bowiem samochód to ogromna wygoda. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że sama jazda jest bardzo wymagające i potrzeba do niej odpowiedniego zdrowia. Zapewne do czasu wprowadzenia odpowiednich zmian w przepisach, usłyszymy jeszcze wiele propozycji zmian. Czy będą one dobre czy nie, to już pokaże życie. Najważniejsze, aby każdemu zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo przepisami. Warto również pamiętać, że wymiana dokumentu nie będzie zobowiązywała do posiadania uprawnień w wersji fizycznej. W trakcie potencjalnej kontroli zawsze można skorzystać z aplikacji mObywatel.

Przeczytaj również