Ci seniorzy nie dostaną prawa jazdy na dłużej niż 2 lata. Nowe przepisy przewidują także nowe badania

Seniorzy z niepokojem śledzą wiadomości o zmianach w sposobie odnawiania prawa jazdy. Wiadomo już, że bez przejścia odpowiednich procedur z takim dokumentem się pożegnają, a to dla nich więcej niż przykra wiadomość. Pod lupę ustawodawców trafią wszyscy po 65 roku życia. Oto, z czym przyjdzie im się zmagać.

prawo jazdy seniorzy prawo
Podaj dalej

Posiadanie prawa jazdy to przywilej i duża odpowiedzialność

Nie jest tajemnicą, że posiadanie prawa jazdy przez seniorów wiąże się dla nich z dużą swobodą w przemieszczaniu się. Mogą wygodnie dokonywać zakupów w oddalonych od miejsca zamieszkania marketach, spotykać się ze znajomymi, czy pojechać na zasłużony odpoczynek w góry lub nad morze. Perspektywa utraty takich możliwości na skutek zmian przepisów jest trudna dla wielu osób, w tym rodzin seniorów.

Konieczność wprowadzenia takich zmian nastąpił na skutek coraz częściej pojawiających się w mediach informacjach o kolizjach i wypadkach z udziałem seniorów. Ustawodawcy, kierując się troską o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zastanawiają się nad ograniczeniami dostępu do prawa jazdy seniorom.

W Europie kierowcy powyżej 65 roku życia coraz częściej goszczą w statystykach wypadków. To jest fakt. W niektórych krajach sytuacja jest na tyle poważna, że bierze się pod uwagę wprowadzenie dużych zmian w zakresie odnowienia prawa jazdy. Nie tylko polskie społeczeństwo się starzeje. Kierowcy powyżej 65 roku życia stanowią coraz liczniejszą grupę na ulicach.

W niektórych przypadkach seniorzy stanowią aż 10% ogółu kierowców, a będzie ich jeszcze więcej. Nie jest tajemnicą, że dla takich Unia Europejska szykuje nowe obowiązkowe badania psychologiczne już od 2024 r. To jednak niejedyna zmiana, jaka ich czeka.

prawo jazdy seniorzy
Freepik

Ci seniorzy obowiązkowo z testami:  fizycznymi i technicznymi

W związku z tym, że w Hiszpanii za jeden na trzy wypadki drogowe odpowiadają seniorzy, to muszą się liczyć ze zmianami przepisów, jakie dla ich prawa jazdy przewidziano.

Obecnie nie ma tam, podobnie jak w Polsce ograniczeń wiekowych dla odnowienia prawa jazdy. To oznacza, że za kierownicą mogą zasiadać nawet osoby stulatkowie. Obecnie jednak rozważa się skrócenie okresu obowiązkowego odnawiania prawa jazdy dla osób powyżej 65 roku życia. Teraz wynosi on 5 lat, podczas gdy w Polsce to maksymalnie 15 lat.

Teraz od 65 roku życia odnawia się prawo jazdy na pięć lat, ale przedłużanie prawa jazdy na pięć lat osobie w wieku 90 lat wydaje się dziwne ”- mówi Pere Navarro, dyrektor hiszpańskiego DGT.

W związku z tym, pojawią się nowe rozwiązania, niezbędne dla przedłużenia ważności uprawnień. Mówi się, że okres, na jaki seniorzy po 70 roku życia otrzymają uprawnienia, ulegnie skróceniu do 2 lat. Ci, którzy skończyli 65 lat, prawo jazdy otrzymają na 5, a nie jak obecnie na 10 lat. Ponadto kierowcy przejdą badania, zanim takie ponowne uprawnienia dostaną.

Taki pomysł rzecz jasna wywołuje szereg kontrowersji. Seniorzy czują się niesprawiedliwie traktowani w stosunku do jeżdżących brawurowo młodych kierowców. Polacy w ponad połowie ankietowanych uważają, że 65 rok życia jest w sam raz na sprawdzenie, czy stan zdrowia kierowcy pozwala mu na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Czytaj także: SUV jako samochód do miasta? To będzie podatek i ekstra dopłata za parkowanie

Przeczytaj również