Blisko 70 tys. km mniej na liczniku - auta z tego rocznika mają kosmicznie cofnięty przebieg!

Przez wiele lat zakup samochodu używanego na polskim rynku był niczym ruletka w kasynie. Korekta przebiegu była czymś powszechnym, a serwisowanie u niezależnych warsztatów na porządku dziennym. Z czasem normy prawne zmniejszyły zjawisko „kręcenia” licznika, jednak wiele pojazdów na drogach dalej legitymuje się przebiegiem innym od rzeczywistego.

diesel przebieg licznik
Podaj dalej

Zdarza się, że właściciele samochodów nie zdają sobie sprawy z tego, że ich auto ma przejechane dużo więcej kilometrów w porównaniu do wskazań drogomierza. Sfabrykowane dokumenty serwisowe i profesjonalnie przeprowadzona korekta przebiegu mogą skutecznie uśpić czujność przy zakupie auta z drugiej ręki.

Weryfikowanie historii pojazdu

Współcześnie istnieje wiele sposobów na weryfikację informacji zawartych w ogłoszeniu. Całkiem dobrą bazą wiedzy jest CEPiK, gdzie od niedawna pojawiają się regularnie wpisy dotyczące przebiegu samochodu. Dodatkowo w niektórych państwach Unii Europejskiej, jak np. w Niderlandach, weryfikacja rzeczywistego dystansu, jaki przejechało auto, zajmuje maksymalnie kilka minut.  Bardzo pomocne są także raporty z historią serwisową pojazdu oraz pomoc rzeczoznawcy, jeśli interesuje nas zakup droższych czterech kółek.

Volvo / serwis / reflektor
fot. Volvo

„Kombinowany” przebieg w samochodzie maleje

Badania przeprowadzone w 14 europejskich krajach ujawniły, że im starszy jest samochód, tym większa szansa, że jego licznik został cofnięty. W Polsce aż 14,1% pojazdów posiada nieprawdziwy przebieg, podczas gdy 65,5% miało choć jeden wypadek. Istnieje wyraźna korelacja między wiekiem pojazdu a ryzykiem zakupu samochodu z fałszywą historią – coś, co warto mieć na uwadze podczas zakupów.

Ford Mustang
Foto Torquenews.com

Pojazdy starsze niż 20 lat są w tym kontekście najbardziej ryzykowne. Zaskakujące 26,7% pojazdów z 1992 roku, zarejestrowanych w bazie carVertical, ma zafałszowany przebieg. Dla rocznika 1991 jest to 25,8%, a dla 1995 roku – 24,2%.

Choć udział najstarszych samochodów na rynku może być niewielki, nie umniejsza to znaczenia tych danych dla osób poszukujących budżetowego pojazdu. To ważne ostrzeżenie dla potencjalnych nabywców. W samochodach z 1992 roku średnie cofnięcie licznika wynosi 45 814 km. Dla pojazdów z 1991 roku jest to 18 550 km, natomiast dla rocznika 1995 – aż 68 073 km.

źródło: carVertical

Przeczytaj również