19-latek wyjechał na wakacje autem, a wrócił bez samochodu. Skonfiskowała go policja - za nadmierną prędkość

Wyjazd autem na wakacje może zakończyć się zupełnie nieoczekiwanie- utratą samochodu. Wielu kierowców wpada na łamaniu prawa, a konsekwencje potrafią być bolesne. To dlatego, że spodziewają się głównie wysokiego mandatu, nawet w obcej walucie. Kary jednak potrafią być na tyle dotkliwe, że niektórzy wracają z wakacji transportem publicznym.

przepis przepisy korytarz życia
Podaj dalej

19-latek przekroczył prędkość i już nie wrócił samochodem do domu

Jak podaje duński policyjny portal politi.dk , 19-letni Niemiec znalazł skuteczny sposób na to, jak rozstać się ze swoim samochodem. Wybrał się do Danii, gdzie pozwolił sobie na jazdę z prędkością 182 km/h na drodze z ograniczeniem do 80 km/h. Mężczyznę zatrzymano w zeszły poniedziałek. Nie skończyło się na mandacie. Kilka dni później musiał się rozstać ze swoim samochodem. To dlatego, że skonfiskowała go policja.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się postawić zarzuty kierowcy i skonfiskować samochód. Niepoczytalna jazda jest zachowaniem całkowicie niedopuszczalnym” – powiedział szef wydziału ruchu policji południowej i południowej Jutlandii, komisarz policji Eli Jepsen Gejsing.

Konfiskata samochodu to nie koniec konsekwencji

W związku z tym, że duńskie prawo ostro rozprawia się z tymi, którzy zbytnio się spieszą, młody Niemiec wyjechał z Danii – bez samochodu. Czekają go jednak dalsze konsekwencje prawne.

Warto wiedzieć, że ograniczenie prędkości na duńskich autostradach wynosi 130 km/h. Poza miastem jest to 80 km/h i 50 km/h w mieście. Konfiskatą samochodów są także zagrożone osoby, które korzystają z tych służbowych bądź w leasingu. To oznacza, że chwila „szalonej jazdy” ma poważne skutki.

Co konkretnie według Duńczyków oznacza nadmierną prędkość? Ustawa „Vanvidskørsel”: definiuje lekkomyślną jazdę w duńskim kodeksie drogowym i karnym. Jest to jazda:

– z prędkością co najmniej 200 km/h
– jazda z prędkością co najmniej 100 km/h i ponad dwukrotnością ograniczenia prędkości w danym obszarze.
– prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przy stężeniu alkoholu we krwi powyżej 2,00
– na skutek której zachodzi nieumyślne zabójstwo w szczególnie obciążających okolicznościach
– szczególnie brawurowa
– celowe stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub mienia jakiejkolwiek osoby
– w szczególnie obciążających okolicznościach tj. nieumyślne spowodowanie znacznego uszczerbku na ciele lub zdrowiu osoby.

Duńskie prawo zakazuje jednym słowem lekkomyślności za kierownicą. Jednocześnie daje władzom możliwość podjęcia twardych działań. Najsurowszą karą jest utrata własnego samochodu. Czytaj także: 

https://wrc.net.pl/mh-ten-mandat-jest-teraz-najgorszy-ze-wszystkich-polscy-kierowcy-o-tym-nie-pamietaja-i-traca-tysiace-zlotych

Przeczytaj również