Podaż nowych pojazdów przez dłuższy czas znajdowała się poniżej oczekiwań klientów w Europie. Zaburzone łańcuchy dostaw przez szereg zmiennych zawirowań na świecie przyczynił się do wydłużenia czasu oczekiwania na fabrycznie nowe auta. W związku z tym ludzie, którzy już zamówili nowy pojazd, musieli wstrzymać się ze sprzedażą swojego obecnego samochodu. To przełożyło się na ograniczoną ilość ofert czterech kółek z drugiej ręki. To zachęciło nieuczciwych sprzedawców do manipulacji.
Korygowanie przebiegu ciągle w modzie?
Wprowadzone regulacje prawne, które miały zapobiegać prawdziwej pladze manipulacji, przy realnym przebiegu samochodu pomogły, jednak zjawisko ciągle występuje. Zakup auta z drugiej ręki nadal powinien być związany przede wszystkim z wnikliwą kontrolą przedstawionych przez sprzedawcę faktów. Okazuje się, że pojazdy w średniej cenie potrafią mieć zafałszowany swój realny przebieg.
Jak podaje carVertical samochody do 23 000 złotych w około 10,1% mają korygowany przebieg. Takie informacje pochodzą oczywiście z analiz historii serwisowej pojazdów, gdzie wprowadzane dane wskazują na nieścisłości ze stanem faktycznie przejechanych kilometrów.
Wnikliwa kontrola przede wszystkim
Kilkunastoletnie auta, które można znaleźć na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi w cenie do 23 000 złotych, mają najczęściej więcej niż jednego właściciela w swojej przeszłości. Chociaż zakładanie z góry, że jego aktualny właściciel chce nas oszukać, jest zbyt daleko idącym wnioskiem, trzeba mieć z tyłu głowy świadomość, że przez tak długi okres życia auta, niektórzy właściciele mogli być mniej skrupulatni w dokumentowaniu jego historii.
Dlatego porównanie danych dotyczących przebiegu samochodu z różnych baz danych, jest inwestycją w nasze bezpieczeństwo. Auto z dużo większym niż deklarowany przebieg jest bardziej zużyte. Do tego z dużym prawdopodobieństwem część rzeczy ma zaburzony interwał wymiany, co niekorzystnie wpływa przykładowo na prawidłową pracę rozrządu. Ewentualna jego awaria oznacza bardzo duże koszty, których można łatwo uniknąć.
źródło: carVertical