Po zimie nasz samochód może być w nienajlepszym stanie. Dlaczego akurat ta pora roku jest taka wymagająca? Wtedy drogi pełne są m.in. błota, soli, piasku, czy kurzu. Zima to przecież okres, w którym bardzo często pada deszcz, albo śnieg. Więc naturalnie o wiele bardziej narażamy się na problemy m.in. z wilgocią. Mówiąc wprost, na drogach znajduje się o wiele więcej takich rzeczy, które negatywnie mogą wpłynąć na nasz pojazd – m.in. na komfort jazdy i trwałość różnych podzespołów.
Oczywiście należy zadać sobie pytanie, czy sam początek marca to już jest wiosna? Kalendarzowa wiosna rozpocznie się dopiero 21 marca. Natomiast w ostatnich latach opady śniegu jeszcze w kwietniu nie były przecież niczym nadzwyczajnym. Przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jest aktualne jak nigdy dotąd. Ale w pewnym momencie te porządki tak czy inaczej trzeba będzie wykonać. Twój samochód ci za to podziękuje. Ty sam sobie podziękujesz, bo takie czynności zapewnią ci komfortowe i długotrwałe użytkowanie pojazdu bez większych przygód.
https://wrc.net.pl/kw-egzamin-na-prawo-jazdy-po-nowemu-jesli-juz-masz-uprawnienia-bedziesz-musial-je-zaktualizowac
Pierwsze, co przychodzi do głowy, to zadbanie o podwozie. Wspomniałem już o tym, czego zimą najwięcej jest na drogach, czyli o błocie, piasku, soli, czy kurzu. Wszystko to należy wypłukać z podwozia, aby nie wkradła nam się tam korozja. To niezwykle istotne. Zaniedbania w tym zakresie doprowadzą do tego, że wkrótce pojawi się… rdza. A to już bardzo poważny problem. Przy okazji warto sprawdzić stan hamulców. Podczas zimy często dostaje się tam piach, który przyspiesza zużycie. Powinniśmy też skontrolować po zimie parametry płynu hamulcowego.
Zadbaj o samochód. Co jeszcze sprawdzić?
Wspominaliśmy o podwoziu, ale przecież karoseria też potrzebuje nieco pielęgnacji. Ona po zimie może mieć na sobie warstwy brudu. Powinniśmy to wszystko bardzo dokładnie umyć… a następnie można zabrać się za polerowanie lakieru na okres wiosenno-letni. Podwozie, karoseria… no i wnętrze. Zapewne wszyscy macie świadomość tego, jak może wyglądać wnętrze samochodu po zimie. Krótko mówiąc – niezbyt świeżo. Warto dokładnie wyczyścić i wysuszyć samochód, który w tym momencie może mieć problemy z wilgocią. Mowa tutaj oczywiście o sprzątaniu dokładnym, razem z odkurzaczem.
https://wrc.net.pl/kw-policjant-moze-cie-o-to-zapytac-nie-znasz-odpowiedniego-nazewnictwa-dostaniesz-mandat
Wiosna to czas, w którym warto zająć się paroma kwestiami technicznymi. Trzeba zwrócić uwagę na stan filtrów, zająć się klimatyzacją, sprawdzić stan akumulatora, którego żywotność mogła zdecydowanie spaść, czy wymienić wycieraczki. W przypadku wszystkich wymienionych elementów można użyć jednego stwierdzenia – po zimie mogą być one w opłakanym stanie. Dlatego warto kontrolować, sprawdzać i zapobiegać, abyśmy później nie mieli nieprzyjemnych niespodzianek.
https://wrc.net.pl/kw-benzyna-kosztuje-teraz-358-zl-a-diesel-418-zl-dlaczego-na-stacjach-placimy-za-nie-tak-duzo
Warto wykonać wszystkie te czynności. Być może nie są one konieczne z punktu widzenia krótkoterminowego. Efektu nie zobaczymy od razu. Natomiast tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Jeśli nie wykonamy takich prac i nie zadbamy o samochód, to „efekty” zobaczymy po jakimś czasie. I na pewno nikt nie będzie z nich zadowolony. Odpowiednie zadbanie o pojazd po zimie zapewnia przede wszystkim komfort użytkowania oraz zwiększa trwałość części i podzespołów.