Wciąż nie wiesz, na czym polega korytarz życia? Przepisy są w tej sytuacji jednoznaczne. Pamiętaj o tym

Korytarz życia – jak wskazuje na to sama nazwa – może w niektórych sytuacjach uratować ludzkie życie. Są na drogach zdarzenia, kiedy liczy się dosłownie każda sekunda. Służby muszą dostać się na miejsce w jak najkrótszym czasie. Tylko utworzenie odpowiedniego korytarza życia może im to umożliwić. W takiej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie i się zwłokę. Liczy się każda chwila.

kierowcy autostrada
Podaj dalej

Mam wrażenie, że wielu kierowców wciąż do końca nie rozumie na czym polega korytarz życia. Umiejętność poprawnego uformowania takiego korytarza może mieć finalnie ogromne znaczenie. Zdarzają się na drogach wypadki, w których liczy się dosłownie każda sekunda. Służby muszą jak najszybciej dostać się na miejsce zdarzenia i udzielić pomocy poszkodowanym. Może bowiem zdarzyć się tak, że kilkuminutowa zwłoka zakończy się tragedią. O czym należy pamiętać w tej sytuacji?

korytarz życia przepisy ustawa
fot. pixabay

Art. 9. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Ma to związek oczywiście ze „zwykłym” ustąpieniem pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu, ale również z formowaniem korytarza życia samym w sobie. Wszak wciąż jest to ułatwienie przejazdu takiemu pojazdowi.

Wiedziałeś, że takie wyprzedzanie jest zabronione? Nie wiedzieć dlaczego kierowcy myślą, że wolno tak robić

W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu” – czytamy w ustawie.

korytarz życia przepisy ustawa
Pixabay

Trzeba o tym pamiętać

Kolejny punkt w ustawie mówi o tym, że „na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu”.

https://wrc.net.pl/kw-kierowcy-bardzo-czesto-popelniaja-ten-blad-na-drogach-co-za-to-grozi-wiedziales-o-tym-przepisie

Więc – mówiąc krótko – jeśli są dwa pasy ruchu, samochód na prawym pasie odsuwa się maksymalnie w prawo a samochód na lewym pasie maksymalnie w lewo. Jeśli jest więcej pasów ruchu w jedną stronę, samochód na lewym pasie odsuwa się maksymalnie w lewą stronę, a samochody na pozostałych pasach maksymalnie w prawo. Warto o tym pamiętać, bo – jak wspomniałem już wcześniej – odpowiednie utworzenie takiego korytarza może uratować komuś życie.

https://wrc.net.pl/kw-myslisz-ze-nie-zrobiles-niczego-zlego-policjant-uzyje-tego-przepisu-mandat-bedzie-formalnoscia

W ustawie istnieje również informacja o tym, że „kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego” – mówi ustawa. Korytarz życia służy wyłącznie pojazdom uprzywilejowanym!

Przeczytaj również