Ukradł auto, ale nie umiał nim jeździć
– Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 39-latkowi podejrzanemu o kradzież z włamaniem do samochodu. Mężczyzna, zanim odjechał toyotą z parkingu, przez godzinę uczył się nią jeździć. Policjanci ustalili, że podejrzany nie posiada prawa jazdy i przebywa w areszcie. Trafił tam, bo był poszukiwany za wykroczenia. Podczas odbywania kary usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem.
W połowie listopada na osiedlu Piaski doszło do kradzież z włamaniem do samochodu. Sprawą zajęli sie białostoccy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu. Okazało się, że poczynania sprawcy zarejestrowały kamery monitoringu. Mundurowi analizując nagrania ustalili przebieg zdarzenia. Widać na nich jak mężczyzna nieopodal parkingu znalazł kluczyki do samochodu. Następnie za pomocą pilota zlokalizował auto. Przez kolejną godzinę uczył się nim jeździć na pobliskim parkingu, po czym odjechał.
Kilka dni później na terenie gminy Juchnowiec Kościelny kryminalni odnaleźli porzuconą toyotę. Ustalenie tożsamości sprawcy było już tylko kwestią czasu. Podejrzanym okazał się 39-latek, który przebywał w areszcie. Trafił tam dzień po zdarzeniu, bo był poszukiwany za wykroczenia. W areszcie usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem. Mężczyzna odpowie również za jazdę bez uprawnień, bo okazało się, że nigdy nie posiadał prawa jazdy. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. czytamy na KMP Białystok.
Co grozi w Polsce za kradzież samochodu
Kary za kradzież regulują m.in poniższe artykuły:
- Art. 278. §1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
- Art. 279. §1. Kto kradnie z włamaniem podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
- Art. 119. §1. Kodeksu wykroczeń. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
- Art. 34. §1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza si ją w miesiącach i latach.