Mobilność miejska na nowym poziomie dzięki firmie Volkswagen
Prototyp pasażerskiego drona jest oparty na rozwiązaniach, które wykorzystuje się do jazdy automatycznej. V.MO posiada osiem wirników do lotu pionowego i dwa śmigła do lotu poziomego w konfiguracji x-wing. Ponadto mierzy on 11,2 m długości i 10,6 m szerokości.
Jeszcze w tym roku Grupa Volkswagen ma przeprowadzić kilka testów w celu optymalizacji koncepcji, a do lata 2023 roku wykonane zostaną kolejne loty testowe. Produkcyjna wersja w pełni elektrycznego i zautomatyzowanego drona będzie mogła przewozić czterech pasażerów z bagażem na odległość do 200 km.
„Dzięki temu projektowi przenosimy długą tradycję Volkswagena w zakresie inżynierii precyzyjnej, projektowania i innowacji na kolejny poziom, opracowując produkt premium, który będzie zaspokajał potrzebę mobilności wymagających chińskich klientów. Jest to pionierski projekt, który od początku do końca jest dziełem zespołu młodych chińskich inżynierów. Wykorzystano w nim nowe koncepcje i materiały, przy okazji opracowano nowe standardy bezpieczeństwa. Prezentacja prototypu – V.MO – jest pierwszym krokiem na drodze do miejskich podróży lotniczych i doskonałym przykładem naszej misji ‘Z Chin dla Chin’. Naszym celem jest uruchomienie produkcji takich dronów i, niczym 'Latający Tygrys’, przełamanie kolejnych granic na tym wschodzącym i szybko rozwijającym się rynku nowej mobilności” – powiedział dr Stephan Wöllenstein, prezes Grupy Volkswagen w Chinach.
Partnerzy wspierają młodych ekspertów
Projekt Vertical Mobility wspierany jest przez chińskich partnerów, między innymi przez Hunan Sunward Technology, spółkę należącą do grupy Sunward z Hunan. Firma jest liderem na lokalnym rynku lekkich samolotów sportowych oraz specjalizuje się w rozwoju produktów lotniczych.