Paliwo w Polsce jest jednym z najtańszych w Europie, jeśli porównamy tylko jego nominalną cenę do innych państw na Starym Kontynencie i przeliczymy to wszystko na złotówki. Jednak prawdziwa wartość kosztu paliwa powinna odnosić się do realnych zarobków w danym kraju. Dlatego jedna z ubezpieczalni w Polsce postanowiła wziąć pod uwagę minimalne dzienne wynagrodzenie brutto i na jego podstawie przedstawić, ile kilometrów z wykorzystaniem benzyny, oleju napędowego i gazu LPG, może przejechać mieszkaniec większości krajów w Unii Europejskiej. Jak na tym tle prezentuje się Polska?
Luksemburg jest poza zasięgiem!
Na początek zaczniemy od zwycięzców całego zestawienia, czyli mieszkańców Luksemburga. Tutaj minimalne dzienne wynagrodzenie brutto wynosi w przeliczeniu na złotówki – 352,09 zł. Jest to nieznacznie więcej niż w 2021 roku, gdzie stawka wynosiła 331,83 złotego. Za te pieniądze rezydent Luksemburga pojedzie z Warszawy poza granicę polsko-niemiecką.
Przy założeniu, że porusza się on Volkswagenem Golfem VI z silnikiem 1.6 102 KM benzynowym, przejdzie za średnie dzienne wynagrodzenie 496 km. Jeśli będzie to olej napędowy przy silniku 1.6 TDI i średnim spalaniu na poziomie 5,6 litra na 100 km w Luksemburgu zrobimy 673 km. Na koniec jeśli w tym niewielkim państwie za jeden dzień pracy zatankujemy gazu LPG do Golfa VI z naszym przykładowym benzynowym silnikiem 1.6, to przy spalaniu na poziomie 7,4 litra gazu przejedzie 1315 km!
Ile przejedziemy w Polsce za minimalne dzienne wynagrodzenie?
Oczywiście porównanie do najlepszych w Europie dyskwalifikuje Polskę już na samym starcie, ponieważ te wartości mają niewiele ze sobą wspólnego, ale na podstawie danych z Eurostatu wiemy, że Polska uplasowała się na dziewiątym miejscu w rankingu dziennego wynagrodzenia brutto na poziomie 102,18 zł. Wyżej w tabeli jest Litwa, Malta, Grecja i między innymi Słowenia.
Przy identycznych parametrach samochodu benzynowego, jak w przypadku Luksemburga w Polsce pokonamy dystans na poziomie – 164 km. Jeśli nasz Golf będzie zasilany olejem napędowym zajedziemy nieco dalej, bo zrobimy 231 km. Najwięcej oczywiście pokonamy kilometrów na LPG – 387 km, ale w ubiegłym roku byłoby to aż 546 km!
źródło: Eurostat / Rankomat.pl