PKP pokazało szokujące nagrania z przejazdów kolejowych. Zostały zarejestrowane zaledwie w ciągu jednego dnia

Polskie Linie Kolejowe udostępniły nagrania z przejazdów kolejowo-drogowych na ul. Zwycięskiej i ul. Bardzkiej we Wrocławiu, położonych na otwartej po ponad 20 latach trasie kolejowej Wrocław – Sobótka – Świdnica.

pkp naklejki kierowcy przejazd
Podaj dalej

Przedstawione liczne niebezpieczne sytuacje spowodowane przez nieodpowiedzialnych kierowców zostały zarejestrowane zaledwie w ciągu jednego tygodnia – od 12 czerwca, dnia udostępnienia trasy pociągom, do 18 czerwca.

Na nagraniach widać, jak kierowcy ignorują sygnalizację świetlną, opadające rogatki, a także zatrzymują się na namalowanych na jezdni czerwonych polach. Są to specjalnie oznaczone przestrzenie wokół przejazdu kolejowo-drogowego, na których kierowcy nie mogą się zatrzymywać. Takie rozwiązanie ma zapobiegać wjeżdżaniu na przejazdy bez zapewnionego bezpiecznego zjazdu. Blokowanie przejazdu, a tym samym pracy urządzeń, stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa. Efektem są utrudnienia zarówno w ruchu drogowym, jak i kolejowym.

Na linii Wrocław – Sobótka – Świdnica jest ponad 50 przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie są odpowiednio zabezpieczone. Zgodnie z wymogami są ustawione znaki drogowe, a w miejscach które tego wymagają jest sygnalizacja świetlna oraz rogatki. Zachowując zasady ruchu drogowego bezpiecznie przejdziemy lub przejedziemy przez tory.

Kierowcy powinni pamiętać, że:

1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
2.Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe pojawi się pociąg. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
4. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
5. Wyróżniony na czerwono teren jezdni przypomina kierowcom, że nie można wjeżdżać na skrzyżowanie kolejowo-drogowe bez zapewnionego miejsca do zjazdu. Czerwony pas jezdni nie jest terenem, na którym można się zatrzymać.

znak stop gdzie się zatrzymać kiedy nie obowiązuje przejazd
fot. pixabay

Dodatkowo, przypominamy o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom.

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

PKP

Przeczytaj również