Olivier Francois dyrektor generalny Fiata przedstawia ważne plany marki

W ostatnim czasie w Narodowym Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda Da Vinci w Mediolanie odbyła się impreza zorganizowana przez Bain & Company Italy i Amerigo, zatytułowane „Data Driven Cities. Digital infrastructures enabling sustainable urban development: a transatlantic comparison”. Dyrektor generalny Fiata Olivier Francois, wspominał o zrównoważonej jeździe w miastach oraz o ważnej roli, jaką odgrywa w tym wszystkim nowy Fiat 500.

Olivier Francois dyrektor generalny Fiata przedstawia ważne plany marki
Podaj dalej

Ważne spotkanie w Mediolanie

Jakiś czas temu w Mediolanie w Narodowym Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda Da Vinci miało miejsce wydarzenie pod nazwą „Miasta oparte na danych. Infrastruktury cyfrowe umożliwiające zrównoważony rozwój miast”. Impreza miała na celu promowanie bliższej współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym. Odbyło się to ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką mają odegrać duże miasta, jako platformy infrastrukturalne umożliwiające spełnienie krajowych planów odbudowy. 

Na spotkaniu pojawił się sam Olivier Francois, czyli dyrektor generalny Fiata oraz dyrektor globalny marketingu Stellantis, zaprezentował trzy najważniejsze koncepcje firmy z gatunku elektryfikacji, dążąc do coraz bardziej zrównoważonej mobilności w miastach. 

„FIAT, jako producent OEM, odgrywa swoją rolę w rozwoju zrównoważonej mobilności w miastach”, powiedział Olivier Francois. „I nie jest to tylko kwestia biznesu, ale również misja społeczna. Tak jak to było po II wojnie światowej z modelem 500, kiedy to FIAT dosłownie stwarzał ludziom i rodzinom możliwość poruszania się, co było wtedy niezwykle istotne. Teraz jest to jeszcze bardziej istotne, w dobie gdy wchodzimy do „elektrycznego świata” z nowym, elektrycznym Fiatem 500 i zrównoważoną mobilnością miejską. Dla nas, jako lidera segmentu samochodów miejskich w Europie, jest rzeczą naturalną – i naszym obowiązkiem – by zmieniać reguły gry w zakresie elektrycznej i zrównoważonej mobilności miejskiej. I udaje nam się to: nowy Fiat 500 jest już drugim najczęściej sprzedawanym pojazdem elektrycznym na całym rynku europejskim, a także liderem we Włoszech, Niemczech i Francji. O ile produkt i jego parametry techniczne to po prostu nasza praca, to przyjazne i bezstresowe podejście wobec klientów jest naszym świętym obowiązkiem. Również ważna jest współpraca z dostawcami energii w celu zapewnienia inteligentnego i łatwego dostępu do sieci ładowania oraz sieci energetycznej z najszerszą w Europie instalacją V2G, która jest w stanie wytworzyć energię odpowiadającą zużyciu energii przez średnio 10 tysięcy osób. Niemniej jednak, aby odnieść sukces i utorować drogę w stronę bardziej zrównoważonej mobilności miejskiej, musimy działać zespołowo. Musimy zjednoczyć wysiłki wielu podmiotów. Kluczowymi i najpilniejszymi tematami, którymi należy się zająć, są: infrastruktura do szybkiego ładowania akumulatorów w miastach; inteligentne budynki i punkty ładowania akumulatorów w starych i nowych budynkach mieszkalnych; oraz mobilność multimodalna: główni dostawcy usług transportowych powinni współpracować ze sobą, aby zapewnić kompleksowe rozwiązania w zakresie mobilności (na przykład: pociągi, pojazdy elektryczne i pojazdy na tzw. ostatnią milę). Oczywiście wymaga to wsparcia ze strony wielu podmiotów zarówno publicznych, jak i prywatnych, ale właśnie w ten sposób możemy wspólnie osiągnąć sukces w tworzeniu bardziej zrównoważonej i lepszej przyszłości dla naszych obywateli”.

Ciągła praca w realizacji marzeń

Esencje Fiata zdecydowanie można podsumować jednym zdaniem „Ekologiczne jest tylko wtedy, gdy ekologiczne jest dla wszystkich„, choć może wydawać się to stwierdzeniem bardzo śmiałym, Olivier Francois podczas swojego wystąpienia rozwiał wszelkie wątpliwości w trakcie trwania rozmów na temat zrównoważonej mobilności w inteligentnych miastach. Marka po dziś dzień stara się, aby jazda po mieście była coraz bardziej zrównoważona oraz dostępna dla wszystkich. 

 

Przeczytaj również