Skuteczna i droga inwestycja wiatrowa
,,Morska energetyka wiatrowa to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu. Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 roku, Grupa ORLEN wystąpiła o koncesje na kolejnych 11 projektów na Bałtyku. Realizacja tak wielkoskalowych projektów wymaga od nas zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Dwa porty instalacyjne będą w stanie efektywnie zabezpieczyć potrzeby związane z tymi inwestycjami, ale będą również mocnymi impulsami rozwojowymi dla całych regionów” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Fundamentem strategii rozwoju Orlen2030 jest rozwijanie morskiej energetyki wiatrowej. Przez najbliższe 10 lat firma zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną nisko- i zeroemisyjną energetykę. Co ciekawe, Grupa Orlen poza projektem Baltic Power wystąpiła także o jedenaście koncesji, których potencjał ma wynieść ponad 10 GW. Choć liczba ta może wydawać się mała, w rzeczywistości jest w stanie zaspokoić 25% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Koncern Orlenu bierze pod uwagę również możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim oraz łotewskim obszarze Bałtyku.
Ambitne plany do 2040 roku
Warto przypomnieć o tym, że zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku w naszych krajowych wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zamontowanych w źródłach odnawialnych. Znaczącym impulsem dla rozwoju regionów oraz krajowej gospodarki będą inwestycje w porty, realizowane razem z polskimi dostawcami.