Samochód z bagażnikiem dachowym- luksus, który ma swoją cenę
Zakup bagażnika dachowego to świetne rozwiązanie na to, by samochód mógł przewieźć znacznie więcej, niż oferuje przestrzeń bagażowa. Oferta na rynku jest ogromna i znajdziesz ogrom rozmiarów i kształtów do wyboru, a jedynym ograniczeniem jest twój budżet na zakup.
To świetne rozwiązanie problemów z przestrzenią w samochodzie nie pozostaje bez wpływu na nasz samochód. Dlatego powinieneś wiedzieć jak go prowadzić i na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz idealny dla siebie bagażnik dachowy. Te pięć wskazówek powinno ci się przydać.
Właściwy montaż to klucz od sukcesu
Bagażnik dachowy może uszkodzić twój samochód, jeśli zamontowałeś go nieprawidłowo lub nie wystarczająco mocno. Ryzyko wypadku wówczas znacznie wzrasta, a ponadto może się okazać, że bagażnik zawiedzie i nie udźwignie bagażu.
Dobrze zamontowany i zabezpieczony bagażnik dachowy nie pozostaje jednak bez wpływu na sposób prowadzenia samochodu i zapotrzebowanie na paliwo.
Zapomnij o oszczędzaniu- samochód z dodatkowym bagażnikiem ci ich nie da
Wysokie ceny benzyny, diesla i LPG zmuszają kierowców do oszczędzania paliwa. Wśród sposobów, które pozwalają na dłuższą jazdę na pełnym baku, jest zmniejszenie oporów powietrza, a co za tym idzie rezygnacja z dodatkowego balastu.
Dodanie bagażnika dachowego może przynieść mało korzystny efekt w postaci mniejszej wydajności, zwłaszcza gdy podróżujesz z pełnym ładunkiem na dachu samochodu. Większe wydatki na paliwo są nieuniknione.
Aerodynamiczne belki dachowe można kupić, jeśli obawiasz się o koszty paliwa, choć nadal będzie to miało niewielki wpływ na osiągi Twojego samochodu.
Zwiększony opór powietrza
Podróżowanie po autostradzie z większą prędkością załadowanym samochodem, daje zupełnie odmienne odczucia. Ciężar bagażnika dachowego sprawia, że wydaje się iż jedzie on wolniej niż dotychczas.
Dodanie boxu dachowego lub rowerów zwiększa opór samochodu, a co za tym idzie, robi się cięższy i trudniej go prowadzić przy wyższych prędkościach. Duże znaczenie ma tu rozmiar samochodu i przewożony ładunek. W większym samochodzie będzie to mniej odczuwalne.
Trzeba pamiętać, że opór powietrza utrudnia prowadzenie samochodu i pogarsza jego osiągi.
Wyższy samochód i bagażnik dachowy to pewne ograniczenia wjazdu
Podróżując z bagażnikiem na dachu, należy się liczyć z faktem, że nie wszystkie trasy i miejsca do parkowania będą dla nas dostępne. Są tunele, parkingi czy mosty, które mogą być problemem i nie da się ich sforsować wysokim samochodem z bagażnikiem dachowym, zwłaszcza tym większym.
Warto o tym pamiętać wybierając się w dłuższą podróż.
Większy hałas we wnętrzu samochodu
Transportowanie sporego ładunku na dachu samochodu wiąże się z większym hałasem. Podczas jazdy dużo wyraźniej słychać świszczący dźwięk opływającego samochód powietrza czy wiatru.
Istnieje jednak kilka sposobów na to, by go zmniejszyć. Można zainwestować w zestawy aerodynamiczne lub owiewkę, a hałas stanie się mniej zauważalny.
Trzeba się liczyć z uszkodzeniami powierzchni samochodu
Montowanie do dachu szyny, a do nich stelaży może doprowadzić do zarysowania powierzchni dachu. Zwykle są to niewielkie ubytki, a ich pojawienie się zależy od typu instalacji.
Jeśli jesteś typem kierowcy, którego martwią zarysowania na lakierze, możesz zakupić coś z półki premium stojaków. Te wyposażono w wyściełane zaciski, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia samochodu.
Pomocny w usuwaniu zarysowań jest środek polerski do samochodu. Nie tylko usuwa widoczne uszkodzenia, ale i konserwuje lakier samochodu.