Diesel na pewno droższy, ale benzyna?
Co ciekawe, nie wszystkie prognozy są takie same. Zgadzają się jednak co do jednego, ponieważ w dwóch najpopularniejszych, nie ma dobrych wieści dla tankujących diesel.
Olej napędowy już drożeje, a zdaniem Biura Maklerskiego Reflex, jego poziom może osiągnąć zakres 7,30-7,35 zł/l. Z kolei e-petrol.pl szacuje, że podwyżki mogą być łagodniejsze, bo w zakresie 7,15-7,31 zł/l.
Różnica wynika z obliczenia innej średniej ceny za diesel w ubiegłym tygodniu, ponieważ BMW Reflex ustaliło ją na 7,20 zł/l, a e-petrol.pl na 7,13 zł/l. Nieco więcej zgodności jest jednak w przypadku benzyny 95-oktanowej, choć i tu jest ciekawie.
Rafał Zywert z BM Reflex zakłada, że cena Pb95 pozostanie na poziomie 6,50 zł/l. Natomiast dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl wskazuje na podwyżkę z pułapu 6,46 zł/l, choć może też dojść do minimalnej obniżki (6,42-6,58 zł/l).
Jak ukształtuje się cena LPG?
Obaj analitycy najbardziej zbliżone oceny mieli w przypadku autogazu. Eksperci wskazali, że w ubiegłym tygodniu LPG potaniało o 2-3 gr do poziomu 3,62-3,64 zł/l. Teraz o prognozę pokusił się tylko ekspert e-petrol.pl, według którego autogaz może potanieć do 3,63 zł/l, ale i podrożeć do 3,69 zł/l.
Sytuacja na rynku bywa bardzo dynamiczna, dlatego dokładne szaqcunki są mocno utrudnione. Należy też pamiętać, że w prognozach podaje się średnie ceny paliw. To oznacza, że gdzieś na pewno jest taniej, a gdzieś drożej. Wiele zależy od województwa, choć jak zauważa BM Reflex, obserwujemy już mniejsze regionalne zróżnicowanie cen paliw w Polsce.
Źródło: BM Reflex / e-petro.pl / oprac. własne