Jechał bez blokady alkoholowej, a wpadł za prędkość. Teraz za to błahe wykroczenie grozi mu 5 lat. O co tu chodzi?

W minioną środę policjanci z łomżyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli volvo, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Mundurowi ustalili też, że 24-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Później okazało się, że mógł prowadzić auto, ale tylko wyposażone w blokadę alkoholową. Zatrzymane do kontroli volvo takiej blokady nie miało. Za złamanie sądowego zakazu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

badanie alkomatem
Podaj dalej

W środę policjanci łomżyńskiej drogówki kontrolowali prędkość na ulicach Łomży. Około 19 na Szosie do Mężenina zatrzymali do kontroli volvo, którego kierowca przekroczył dopuszczalną na tym odcinku prędkość. Jechał 74 kilometry na godzinę przy obowiązującej tam „pięćdziesiątce”.

Mundurowi sprawdzając 24-latka w policyjnej bazie danych ustalili, że ma on do 22 kwietnia 2022 roku obowiązujący zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mieszkaniec Łomży tłumaczył, że warunkowo miał zwrócone prawo jazdy. Zapomniał jedynie dodać, że warunkiem zwrócenia dokumentu było kierowanie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Zatrzymane do kontroli volvo, za którego kierownicą siedział 24-latek, takiej blokady nie miało.

Za wykroczenie przekroczenia prędkości policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do sądu. Kodeks karny za złamanie zakazu sądowego przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

Blokada alkoholowa – co to takiego?

W ostatnich latach liczba wypadków, w których uczestniczyła osoba po spożyciu alkoholu jest mniejsza. W 2020 r. spadła ona z 2717 na 2540. Niestety, jednocześnie wzrosła liczba osób zabitych. Dla kierowców, którzy dopuścili się jazdy pod wpływem alkoholu, prawo w Polsce przewiduje różne kary i ograniczenia. W przypadku niektórych, wskazaniem może być blokada alkoholowa.

Blokada alkoholowa to urządzenie montowane w pojazdach. Uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości. Za zgodą sądu zakaz prowadzenia pojazdów może zostać zastąpiony łagodniejszą karą, jaką jest konieczność instalacji blokady w samochodzie.

Ile można mieć alkoholu we krwi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami a mianowicie art. 46 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 . W sytuacji, gdy w organizmie kierowcy znajduje się niższa ilość alkoholu nie popełnia on czynu zabronionego przez prawo.

Przeczytaj również