Kradzież samochodu - sprawdź, kogo poinformować o tym zdarzeniu!

Dzisiaj kradzież nowego samochodu wydaje się dużo łatwiejszym zadaniem niż kilkanaście lat temu. Paradoksalnie może ona spotkać każdego. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Podpowiadamy, kogo należy poinformować w pierwszej kolejności!

policja kradziez samochodu
Podaj dalej

Emocje w takiej sytuacji są zawsze na pierwszym miejscu, ponieważ samochody należą do jednych z najdroższych rzeczy, jakie możemy mieć niemal od ręki. Poza tym dla wielu osób są one stałym elementem codzienności, ponieważ samochód ułatwia przemieszczanie się i zdecydowanie może poprawić jakość życia. Szczególnie w miejscach, gdzie komunikacja zbiorowa jest mniej rozbudowana.

Zachowaj spokój – najlepsze, co możesz zrobić

Choć zabrzmi to banalnie, jest to jedna z najważniejszych porad. Jeśli uświadomimy sobie, że nasze ulubione cztery kółka zniknęły właśnie spod domu, garażu lub miejsca parkingowego, może pojawić się w nas złość, zdziwienie, rozgoryczenie, a nawet szok. Niestety negatywne emocje czasami przeszkadzają w logicznym myśleniu, dlatego warto dać sobie kilka minut na opanowanie nerwów, aby później przejść do działania.

Moc mediów społecznościowych zaskakuje

Jednym z pierwszych kroków, jakie można wykonać, jest poinformowanie swojej społeczności w mediach typu Facebook, LinkedIn, Instagram o zaginięciu naszego samochodu. Jeśli mamy takie możliwości poza zdjęciami i opisem samochodu dobrze jest podać okoliczności, w których auto mogło być skradzione. Zdarza się tak, że ludzie zauważą nasz pojazd i uda się odzyskać utracony samochód.

Facebook, Twitter, TikTok będą odłączone?
fot. pixabay.com – AzamKamolov

Kradzież samochodu to również oficjalne procedury

Przedstawiony powyżej przykład jest miękkim działaniem, które potrafi dać pozytywne rezultaty. Bardziej oficjalna ścieżka postępowania dotyczy poinformowania określonych instytucji o prawdopodobnej kradzieży samochodu. Oczywiście jednym z pierwszych miejsc, do których dobrze jest się wybrać, jest komisariat policji. Alternatywnym rozwiązaniem jest telefon na numer alarmowy. W tych dwóch przypadkach musimy poinformować policjantów o zaistniałej sytuacji. Na podstawie naszych zeznań powstanie notatka policyjna. Przyda się ona w kolejnych etapach postępowania, gdy dotknie nas kradzież samochodu.

Kontakt z ubezpieczycielem w ciągu 24 godzin

Drugim bardzo ważnym krokiem na liście do zrobienia, gdy mamy podejrzenie, że kradzież samochodu jest faktem. Potrzebujemy skontaktować się z naszym ubezpieczycielem. Jeśli mamy wykupioną polisę AC istotny może być czas poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o całym zdarzeniu. Przyjmuje się, że informacja powinna wpłynąć do systemu w ciągu dwudziestu czterech godzin. Należy udać się do swojego agenta ubezpieczeniowego lub najbliższej placówki naszej firmy ubezpieczeniowej z kluczykami, dowodem rejestracyjnym (dlatego nie warto trzymać go w aucie!), kartką pojazdu (jeśli jest) i notatką policyjną z naszymi zeznaniami.

ubezpieczenie OC pojazdy

Wyrejestrowanie auta z systemu

Jeśli nasz samochód został skradziony z powodu części, na zlecenie lub został wywieziony na Wschód, szanse na jego znalezienie w całości mocno maleją. Dla uzupełnienia wszystkich formalności, żeby w razie kontroli naszego skradzionego auta, wzbudziło ono podejrzenia policji i dodatkowo, aby zachować porządek w dokumentach i systemie, należy wyrejestrować samochód. Wizyta w stosownym wydziale komunikacji z dokumentami od policjanta i ubezpieczyciela, oraz wypełnieni kilku dokumentów na miejscu. Na tym kończą się nasze możliwości. Pozostaje czekać na pozytywny finał sprawy.

 

Przeczytaj również