Wakacje samolotem nigdy nie były tak drogie. Zapotrzebowanie na paliwo odrzutowe winduje ceny biletów

Kryzys paliwowy nie omija branży transportowej i linii lotniczych, a zapotrzebowanie na paliwo do silników odrzutowych oznacza, że jego ceny gwałtownie rosną. Dla konsumentów oznacza to, że podróże samolotem będą droższe.

wizzair paliwo do samolotow ceny biletow
Podaj dalej

Bilety lotnicze zdrożeją za sprawą wysokich kosztów paliwa

Po inwazji Rosji na Ukrainę, ceny paliwa gwałtownie rosną. Nadwyrężone pandemią linie lotnicze po raz kolejny muszą się mierzyć z kryzysem. Tym razem finansowym. Ceny paliwa do silników odrzutowych gwałtownie rosną w takim samym tempie jak to do samochodów i maszyn.
To oznacza, że wakacje samolotem będą droższe ze względu na rosnące koszty, jakie ponoszą linie lotnicze.

Myślę, że dla większości linii lotniczych najbliższe 12 miesięcy będzie bardzo trudne. Poradziliśmy sobie z zarazą, tylko po to, aby odwiedziła nas wojna-powiedział Financial Times prezes Ryanair Michael O’Leary.

Linie lotnicze wciąż jeszcze odrabiają straty finansowe spowodowane pandemią. Przez ostatnie sześć miesięcy udało im się nieco odrodzić, za sprawą zniesienia ograniczeń.

fot.Freepik.com aapsky

Paliwo lotnicze nigdy nie było tak drogie

Inwazja Rosji na Ukrainę wywindowała ceny ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę. To odbiło się na podwyżkach wszystkiego, od kosztów transportu po paliwo lotnicze.

Jak informuje Fortune według danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) koszty paliwa do silników odrzutowych wzrosły w ostatnim tygodniu o 27,5%, do poziomu o około 96% wyższego niż rok temu . To oznacza, że branża może się spodziewać ​​w przyszłości poważnego wzrostu kosztów. Ceny europejskich biletów lotniczych wzrosły o 16% z miesiąca na miesiąc.

Niektóre linie lotnicze zabezpieczają wydatki na paliwo do silników odrzutowych. Kupują je na zapas z miesięcznym wyprzedzeniem, inne tego nie robią, co przekłada się na ceny biletów.

Najbardziej popularne w Polsce i tanie linie Ryanair i Wizz Air całkowicie różnią się pod względem paliwowej strategii. Jak pisze Fortune, Ryanair zabezpieczył 80% swoich przewidywanych potrzeb na paliwo na poziomie 65 USD za baryłkę ropy do marca 2023 r. W związku z tym ​​może nadal latać na tym tańszym paliwie. Rywalizujący z nim Wizz Air nie ma dużego magazynu i mocno odczuje wyższe ceny paliwa.

Niezależnie od zapasów rosnące ceny paliwa do silników odrzutowych z pewnością odczują klienci, którzy mają w planach wakacyjne podróże samolotem. Dlatego warto się zastanowić, czy nie pomyśleć o zakupie biletów już teraz.

https://wrc.net.pl/mh-od-kwietnia-na-kierowcow-czeka-podwyzka-podatku-od-samochodow-doplaca-rocznie-nawet-1000-zl

 

Przeczytaj również