Ceny benzyny i diesla osiągają kolejne wysokie szczeble w skali wartości
Ze względu na codziennie rosnące ceny paliwa, tegoroczne podróżuje samochodem w Święta Wielkanocne, będą rekordowo drogie. To znaczy, że budżet domowy wielu kierowców skurczy się bardziej, niż oczekiwali.
Rosnący słupek wartości paliwa przy dystrybutorach, to efekt rozgrywającej się na naszych oczach wojny na Ukrainie. Sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów, nie napawa optymizmem polskich kierowców, których na razie chroni rządowa tarcza.
W poniedziałek w Branderburgii za litr paliwa E10 kierowcy płacili 2,03 euro (10,12 zł). Najtaniej było w Bremie- 1,97 euro za litr benzyny (9,83 zł). W czołówce najdroższej benzyny Super jest Brandenburgia, Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Turyngia z ceną około 2,08 euro za litr (10,37 zł).
Najgorzej mają kierowcy samochodów z silnikiem diesla. Za litr oleju napędowego płacą maksymalną stawkę 2,05 euro (10,22 zł). Najtańszy olej napędowy w Niemczech kosztuje w 2 euro za litr.
To oznacza, że podróż w Wielkanoc na dystansie ok. 360 km będzie kosztować łącznie 41,27 euro (205 zł). Jak informuje reisereporter.de, niecałe pół roku temu, koszty takiej podróży wyniosłyby około 34 euro (169,57 zł).
Niemieccy specjaliści mają swoje metody na oszczędności na kosztach paliwa
Według ADAC każdy, kierowca może zaoszczędzić na kosztach paliwa, wybierając się Święta Wielkanocne w dalszą podróż. Dlatego poleca kierowcom kilka prostych sztuczek.
Podstawowym błędem tankowania jest to, że kierowcy najczęściej robią to w drodze do pracy. Cena paliwa o 7 rano jest wówczas najwyższa. Dlatego warto zatankować z dystrybutora między 18:00 a 19:00 lub 20:00 a 22:00. To pozwala zaoszczędzić około 7 centów na litrze (0,34 zł).
Specjaliści zalecają, by kierowcy porównywali ceny między różnymi dostawcami. Markowe stacje benzynowe mogą być droższe.
Jest jeszcze jeden sposób na oszczędności- tankowanie w sąsiednich krajach. Najlepiej pod tym względem wypada Polska. Na drugim miejscu są Czechy (1,50 euro/litr Super), a później Luksemburg (1,72 euro/litr Super) lub Austria (1,71 euro/litr). Dobrze o tym wiedzieć, jeśli wybierasz się w podróż za granicę.