Jak przechowywać dłużej paliwo? Czy w ogóle jest to opłacalne? Sprawdź!

Rosnące ceny na pylonach reklamowych zmuszają kierowców do postawienia pytania: czy opłaca się zatankować na zapas? Jak najlepiej przechowywać paliwo? Ostatni bum związany z masowym kupowaniem benzyny i diesla ma swoje konsekwencje.

kanister na paliwo przechowywanie
Podaj dalej

Czasy pandemii pokazały nam, że zapasy na czas lockdownu były pewnym wentylem bezpieczeństwa, który na szczęście nie musiał być w wielu sytuacjach wykorzystany, ponieważ łańcuchy dostaw były na tyle rozwinięte, że w sklepach towarów pierwszej potrzeby w większości przypadków było pod dostatkiem. Jednak w niepewnych czasach ludzie obawiają się o przyszłość w związku z tym chcą być, jak najlepiej do niej przygotowani. Tankowanie paliwa na zapas w obawie przed przerwami w dostawach na razie jest wybieganiem zbyt daleko w negatywną przyszłość.

Czasy niczym z filmów apokaliptycznych?

Ogromne kolejki samochodów, w których siedzą przerażeni ludzie uciekający z miasta. Długie oczekiwanie pod stacjami paliw, żeby zatankować, choć odrobinę drogiego i trudno dostępnego paliwa. Poza tym zniszczone miasta, krzyki i ogólna niemoc. Brzmi jak jedna ze scen filmów postapokaliptycznych lub w czasach ogromnej katastrofy. Niestety to dla wielu ludzi była, a także jest rzeczywistość na Ukrainie. Jednak z punktu widzenia Polski aż tak duże załamanie gospodarcze, w którym niczym na Kubie będą ustawiały się kolejki samochodów po paliwo, na razie nam nie grożą.

stacje paliw ceny
fot. freepik

Czy opłaca się tankować paliwo na zapas?

Cena baryłki ropy w najbliższym czasie najprawdopodobniej będzie zachowywać się mocno niestabilnie. W związku z tym raczej należy spodziewać się dużych wahań na stacjach paliw. Czy opłaca się tankować paliwo na zapas? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy inaczej rozumie pojęcie „opłaca się”.

Z pewnością długotrwałe przechowywanie benzyny i diesla jest trudne, ponieważ trwałość takiego paliwa szacuje się na około pół roku. Dodatkowo musi ono przebywać w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych, nie można go trzymać w pomieszczeniach zamkniętych i na dodatek powinno znajdować się w specjalnych, atestowanych plastikowych kanistrach.

paliwo-po-7zl-to-juz-pewne
fot. freepik

Jeśli zaelejmy paliwo do zwykłego plastikowego kanisterka np. po płynie do spryskiwaczy po czasie zacznie się ono rozdzielać z powodu biokomponentów, straci swoje właściwości, a w skrajnej sytuacji może nawet rozpuścić plastik. W związku z typ pytanie, czy warto tankować na zapas, pozostaje otwarte.

Przeczytaj również