Numery na radiowozach policyjnych mają spore znaczenie. Od czego one konkretnie zależą i o czym trzeba pamiętać przy ich identyfikacji?
Każdy samochód posiada swój numer rejestracyjny i nie inaczej jest z radiowozami policyjne, które tak samo muszą być oznaczane. Dodatkowo jednak, posiadają one tak zwane numery boczne, które umożliwiają identyfikację poszczególnych radiowozów. Jak to wygląda jednak dokładnie? Numery boczne zaczynają się od oznaczeń literowych, które w zależności od konkretnego radiowozu są jedna lub dwie. Jedna w przypadku, gdy radiowóz jest własnością Komendy Głównej Policji. Kolejne numery to cyfry, które są uzupełnieniem numeru rejestracyjnego i mieszczą się one w przedziale od 011 do 999. Proste jak but – prawda?
Jeśli chodzi o litery w numerze bocznym radiowozu policyjnego, to litera A oznacza każdorazowo Komendę Główną Policji. Kolejne litery z kolei oznaczają województwo z jakiego jest dany pojazd – B to województwo dolnośląskie, C kujawsko-pomorskie i tak dalej, i tak dalej. Litera ZZ oznacza Komendę Stołeczną, natomiast L oznacza szkołę policyjną. Po co jednak tego typu numery boczne pojawiają się każdorazowo na radiowozie? Już wam tłumaczymy. Nie jest to wcale trudne.
Litery boczne na radiowozie mogą być przydatne dla kierowców i pieszych. Na tej podstawie można zidentyfikować policjanta, który nas legitymował
Litery boczne na radiowozie są głównie dla nas. Jeśli kierowca ma problem co do przeprowadzenia wobec niego kontroli drogowej, ale nie pamięta dokładnych personaliów poszczególnych funkcjonariuszy, to zawsze może zapisać sobie numer boczny radiowozu. Na tej podstawie każdorazowo będzie można sprawdzić, który funkcjonariusz przeprowadzał kontrole i zrobił coś nie po naszej myśli. Numer boczny pojawia się nie tylko na samym samochodzie, ale też na dachu policji, ponieważ przydaje się on podczas akcji z udziałem helikopterów.