Rewolucja na stacjach paliw w Polsce! Za diesel, benzynę, LPG lub prąd płaci się zupełnie inaczej. Musisz się tego nauczyć

Jeśli wydaje ci się, że płacenie telefonem, BLIK-iem lub kartą flotową za paliwo jest nowoczesne, to jest to już nieaktualne. W Polsce pojawił się zupełnie nowy, najbardziej innowacyjny sposób płatności za diesel, benzynę, LPG lub prąd. Nowe rozwiązanie imponuje nie tylko kierowcom, ale może przede wszystkim menedżerom flot. To właśnie oni szybko powinni nauczyć się wszystkiego o tej nowej technologii.

Rewolucja na stacjach paliw w Polsce. Teraz płaci się RFID
Podaj dalej

Czym jest Shell Card?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tankowaniu aut flotowych była zwykła karta paliwowa. Jednak wraz z popularyzacją samochodów elektrycznych, konieczne było stworzenie czegoś zupełnie innego. Ładowarki pojazdów na prąd funkcjonują nieco inaczej niż dystrybutory paliw płynnych, zwłaszcza w kontekście rozliczeń. Teraz jednak powstało coś, co jest zupełnie uniwersalne, czyli hybrydowa karta flotowa Shell Card.

Shell Card

Produkt jest kierowany do flot elektrycznych i mieszanych, których jest obecnie najwięcej. Mało, które firma jest w stanie postawić wyłącznie na elektryki, rezygnując z aut na diesel, benzynę czy LPG. Dzięki wykorzystaniu wspomnianej Shell Card kierowcy mają dostęp do pełnej gamy produktów oferowanych przez Shell. Nie chodzi tu tylko o ładowanie samochodów elektrycznych czy tankowanie paliw tradycyjnych.

Shell Card umożliwia też uiszczanie opłat drogowych, płatności za myjnię samochodową oraz wszystkiego z bogatej oferty pozapaliwowej dostępnej na stacjach Shell. Przede wszystkim jednak Shell Card jest innowacyjnym produktem, pierwszym tego typu dostępnym na rynku polskim. Karta wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego zasięgu za pośrednictwem chipa RFID. To właśnie on symbolizuje nowoczesność, zapewniając dostęp do rozwiązań ładowania pojazdów elektrycznych, autoryzacji i rozliczeń transakcji.

Aplikacja Shell Recharge

Do tego wszystkiego ta aplikacja

W parze z Shell Card idzie aplikacja Shell Recharge, która jest uzupełnieniem karty EV, umożliwiając m.in.:

  • wyszukanie najbliższych punktów ładowania, sprawdzenie ich dostępności a także nawigowania do nich
  • uzyskanie aktualnych informacji o taryfach, prędkościach ładowania i dostępnych złączach
  • podgląd szacowanego czasu ładowania, wzrostu zasięgu i kosztu sesji ładowania
  • uruchamianie i zamykanie sesji w punktach ładowania
  • przegląd historii ładowań oraz wiele dodatkowych funkcji.

W aplikacji Shell Recharge Klienci mogą zapłacić za ładowanie jedynie kartą flotową Shell Card do ładowania samochodów elektrycznych.

Shell Recharge

Sama karta będzie widoczna w Shell Fleet Hub, czyli w narzędziu umożliwiającym zdalne zarządzanie flotą. Menedżerowie flot korzystający z tego rozwiązania będą mogli z kolei:

  • monitorować sesje ładowania i inne wydatki,
  • pobierać raporty/faktury/rozliczenia.

Wszystkie transakcje za ładowania, a także za paliwo i inne usługi widoczne będą na jednej zbiorczej fakturze od Shell.

Elektromobilność puka nam do drzwi

Wykonywanie postępu w rozwiązaniach skupionych wokół elektromobilności jest dziś bardzo istotny. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, do 2050 roku liczba samochodów na drogach całego świata podwoi się. Dostępne badania wskazują, że transport odpowiada obecnie za ponad 1/4 całkowitego zużycia energii na świecie i 1/5 emisji CO2 związanych z energią. 2050 rok może zapisać się w historii motoryzacji również z innego powodu. Właśnie do tego czasu Komisja Europejska planuje niemal całkowicie zastąpić samochody z napędem tradycyjnym pojazdami zeroemisyjnymi.

Shell Ionity

W te działania wpisuje się również Shell, stopniowo poszerzając portfolio swoich rozwiązań w dziedzinie elektromobilności, rozbudowując już istniejącą sieć ładowarek czy oddając w ręce użytkowników narzędzia do zarządzania flotą samochodów elektrycznych.

Katarzyna Warzywoda, dyrektor ds. sprzedaży kart paliwowych na Europę Środkową Wschodnią i Południową w Shell Polska. W Shell chcemy być jak najlepiej przygotowani do wyzwań, z którymi w perspektywie najbliższych lat i dziesięcioleci będziemy się wszyscy mierzyć. Wyraźnie widzimy, że pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej istotną alternatywą dla tych napędzanych paliwami tradycyjnymi. Chcemy być dla firm i flot partnerem w procesie przechodzenia na elektromobilność oraz niskoemisyjność.

Szeroka gama rozwiązań z zakresu elektromobilności

Zielona transformacja jest jednym z ważniejszych celów, które na najbliższe lata wyznaczyły sobie społeczeństwa, rządy i firmy z całego świata. Przykładem działania w tym zakresie jest rozwój elektromobilności. Ten proces w Polsce przebiega coraz sprawniej. Shell chce być partnerem dla flot w tej transformacji. Z najnowszych danych Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, w grudniu 2021 w Polsce było 38 0001 samochodów elektrycznych oraz 1932 stacje ładowania. W ubiegłym roku ich liczba samochodów elektrycznych zwiększyła się o 20 253 sztuki, tj. o 93% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Będzie łatwiej o prywatną ładowarkę pod blokiem
fot. Andrey – stock.adobe.com

Obecnie kierowcy flotowi w Polsce, posiadający kartę Shell Card, mogą korzystać z ponad 800 punktów ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Operatorami tych punktów są GreenWay, EV+ oraz IONITY. Na całym kontynencie Shell dysponuje ponad 260 tysiącami punktów ładowania dostępnymi w 35 krajach europejskich. Celem firmy jest rozbudowa sieci do 500 tysięcy punktów w Europie do 2025 roku.

Przeczytaj również