Felgi stalowe, czy aluminiowe? Odpowiadamy na dylemat kierowców!

Zima jest czasem dylematu, czy zdecydować się na felgi stalowe, a może aluminiowe. Jednak nie tylko o tej porze roku można postawić sobie takie pytanie. Dzisiaj odpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, gdy chcemy dokonać dobrego wyboru dla siebie i swojego auta.

Felgi stalowe, czy aluminiowe? Odpowiadamy na dylemat kierowców!
Podaj dalej

Od zawsze ludzie chcą połączyć funkcjonalność z estetyką, ale czy w każdym przypadku taki duet jest możliwy? Na pewno w przypadku motoryzacji istnieje wiele rozwiązań, które są zdrowym kompromisem pomiędzy formą oraz funkcją. Felgi w samochodzie pełnią ważną rolę. Od nich zależy to, jakie opony założymy, jak mocno ochronimy elementy układu hamulcowego, a także jak wygląda nasze auto.

Felgi stalowe to dobry wybór?

Felgi stalowe są w motoryzacji od bardzo dawna. Ich produkcja jest relatywnie tania, przez co również cena dla klienta jest przystępna. Ich estetyka jest kwestią dyskusyjną, jednak w ciekawych kolorach mogą one przyciągać wzrok. Bez wątpienia jedną z największych zalet felgi stalowej jest jej wytrzymałość i łatwość naprawy. Uszkodzenie jej o krawężnik sprawia, że łatwo można naprawić wgniecenie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do samochodów, które mają spełniać swoje zadanie pod względem przede wszystkim pod względem funkcjonalności.

Niestety ich powierzchnia jest nieco mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych w postaci soli drogowej, która wżera się w powierzchnię farby i powoduje korozję. Dlatego w okresie zimowym, gdy mamy do dyspozycji felgi stalowe z kołpakami, warto zrezygnować z kołopaków. Powód jest bardzo prosty: pod tym plastikowym elementem gromadzi się brud, sól drogowa i inne zanieczyszczania, które niszczą felgę. Wadą bez wątpienia jest również słabsze odprowadzanie ciepła z hamulców podczas gwałtownych hamowań.

Uniwersalna propozycja z aluminium?

Wbrew stereotypom felgi aluminiowe są bardzo uniwersalną propozycją. Oczywiście ich utrzymanie w czystości wymaga nieco więcej uwagi, a ich wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne jest nieco większa w porównaniu do felg stalowych, ale mają one także swoje zalety.

Audi felga
Fot. pixabay.com

Przede wszystkim wyglądają wizualnie ciekawiej od felg stalowych. Są one również lżejsze, co ma drobne przełożenie na zmniejszenie spalania. Poza tym ich inna budowa sprawia, że odprowadzenie ciepła z hamulców przebiega zdecydowanie efektywniej. Plusem jest również to, że jeśli zadbamy o to, żeby warstwa przezroczystego lakieru była na nienaruszona, możemy z powodzeniem używać ich w zimie.

 

Przeczytaj również