1-2-3-4
Wyniki 19-kilometrowego prologu otwierają aż cztery załogi. Na czele znalazł się Eduard Nikołajew, który o siedem sekund pokonał Dmitrija Sotnikowa. Trzeci był Andrej Karginow, a czwarty Anton Szibałow. Trzeci kierowca stawki stracił do zwycięzcy piętnaście sekund. Czwarty rozminął się z oesowym triumfem o 24 sekundy. Czołowa piątkę zamknął Ignacio Casale korzystający z Tatry.
Od siódmego rezultatu batalię rozpoczął Janus van Kastern, którego mechanikiem jest Darek Rodewald. Do najszybszy stracili 37 sekund. Trzynastą pozycję wywalczył Tomas Vratny. Nawigatorem Czecha, który prowadzi Forda Cargo 4×4 jest Bartłomiej Boba.
Prolog na rozgrzewkę
Na start imprezy organizatorzy zaplanowali prolog. Krótka próba wliczana do klasyfikacji generalnej rajdu z pozoru może wyglądać na łatwą, ale nie można jej lekceważyć. Wyniki ustalą kolejność startu do właściwej batalii. Nowością będzie wybór przez czołową piętnastkę pozycji startowej do kolejnego etapu.
19-kilometrową próbę zaplanowano na drodze z Dżuddy do Hail. Trasa ma przebiegać po polnych drogach oraz niewielkich wydmach. Cały etap będzie mierzył aż 614 kilometrów.
– Uderzenie w połowie długiej dojazdówki. Ta 19-kilometrowa przejażdżka na polnych drogach i małych wydmach da uczestnikom szansę przetestowania swoich pojazdów. Co ważniejsze, oddzieli również ziarna od plew, by ustalić kolejność startu do następnego etapu. Wyniki przyczynią się również do osobliwej ceremonii podczas odprawy. Piętnastu najlepszych zawodników w każdej kategorii w odwrotnej kolejności do rezultatów wybierze swoją pozycję startową do odcinka 1B. Spodziewaj się blefowania! – czytamy w opisie organizatorów.
Miasto startu i mety
Dżudda jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym kraju. W mieście znajdują się ważne porty handlowe oraz pasażerskie. Jest to główny punkt tranzytowy pielgrzymek do Mekki. W Dżuddzie mieszka ponad 3,4 miliona ludzi.
Hail to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest stolicą prowincji i największym miastem regionu. W 2018 roku w mieście mieszkało ponad 600 tysięcy osób. Miasto koncentruje się głównie na rolnictwie. Przoduje w produkcji zbóż, daktyli i owoców. Duży procent pszenicy produkowanej w całej Arabii Saudyjskiej pochodzi z Hail. To również ojczyzna rodziny Rashidów, historycznych rywali saudyjskiej rodziny królewskiej.