Jak bezpiecznie odmrozić samochód? Wystarczy tych kilka prostych zasad

Zima sprawia kierowcom sporo kłopotów, zwłaszcza gdy zaatakuje znienacka i zamrozi samochód. Duża wilgotność powietrza, a zaraz potem nocne przymrozki potrafią unieruchomić auto. Jak bezpiecznie je odmrozić? Wyjaśniamy

jak rozmrozic bezpiecznie samochod
Podaj dalej

Wystarczy kilka prostych zasad, by skutecznie rozmrozić samochód

Zanim nastanie prawdziwa zima za oknem warto się do niej nieco przygotować i traktować samochód  w myśl zasady-lepiej zapobiegać niż leczyć. Poniższe zasady mogą ci się przydać i zaoszczędzą trochę twojego cennego czasu.

Duża wilgotność oraz ujemna temperatura znacząco utrudniają korzystanie z samochodu a kierowcy mają problemy z wejściem do wnętrza auta. Kiedy im się to uda czeka ich jeszcze walka o widoczność, bo oblodzone szyby znacząco utrudniają podróżowanie. Jak sobie poradzić?

Odśnieżanie samochodu- czyli jak pozbyć się śniegu i nie uszkodzić auta

W Polsce coraz trudniej o znaczne opady śniegu zimą ale sporadycznie wciąż się zdarzają. Kierowcy bardzo często niszczą lakier swojego samochodu właśnie podczas odśnieżania, a winę za to ponosi niewłaściwy sprzęt do tego rodzaju czynności.

Nie trudno sobie wyobrazić jak działa zamarznięta i sztywna miotełka na lakier samochodu. Dlatego postaraj się usuwać tylko luźny śnieg, który nie przywarł do karoserii. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń powłoki lakierniczej.

jak rozmrozic samochod freepik
Freepic

Co zrobić, gdy zamarzną zamki w samochodzie? Odmrażacz nie zawsze pomoże

Przyczyną zamarzania zamków jest zawsze woda, która znalazła się w ich wnętrzu zanim zapanowała ujemna temperatura na zewnątrz.
Niektórzy kierowcy zapobiegawczo spryskują zamki w drzwiach odmrażaczem, ale to nie zawsze skuteczna metoda. Niestety to w żaden sposób ich nie zabezpiecza i problem z wejściem do samochodu pozostaje. Trzeba bowiem pamiętać, że woda jest jednym ze składników odmrażaczy.

Dlatego warto skutecznie zabezpieczyć zamki smarami penetrującymi. Jeżeli wówczas problem z zamarzniętych zamkiem znów się pojawi, można doraźnie skorzystać z odmrażacza. Trzeba jednak pamiętać żeby po tym fakcie jak najszybciej spryskać zamek preparatem wypierającym wilgoć. W przeciwnym razie problem powróci.

Jaki sposób na zamrożone wycieraczki samochodowe jest najlepszy? Wyjaśniamy

Zawsze musisz pamiętać, że wystarczy nawet niewielki mróz i wycieraczki przymarzną do szyby. Dlatego na początek powinieneś zrobić wszystko by ich nie uruchamiać. Zamarznięte wycieraczki stawiają bowiem skuteczny opór, co może się skończyć nie tylko ich zniszczeniem ale także spaleniem ich bezpiecznika od wycieraczek. Najgorszy scenariusz to uszkodzony mechanizm albo nawet sterownik.

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że koniecznie należy o tym pamiętać. Wycieraczki mogą przymarznąć nawet wtedy, gdy mróz jest niewielki, a szyby nie pokrywa dużo lodu. Jeśli spróbujemy uruchomić mechanizm, zablokowane na szybie pióra stawią taki opór, że w najlepszym wypadku spalimy bezpiecznik od wycieraczek. W najgorszym wypadku uszkodzeniu ulegnie mechanizm lub sterownik. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej skorzystać z odmrażacza do szyb. Spryskaj je punktowo i chwilę odczekaj po czym sprawdź delikatnie czy uda się je oderwać od szyby. Jeśli próba zakończy się sukcesem, koniecznie pamiętaj by usunąć resztki śniegu i lodu z zasięgu ich pracy.

W przeciwnym razie uszkodzisz delikatne pióra wycieraczek co w perspektywie oznacza utratę nawet kilkudziesięciu złotych. Każda próba siłowego odrywania wycieraczek od szyby czy podważania kończy się koniecznością ich wymiany.

jak rozmrozic bezpiecznie samochod

Jak skutecznie i bezpiecznie odmrozić szyby w aucie? Pamiętaj o kilku zasadach

Mechanicy jako doświadczeni fachowcy polecają sprawdzoną procedurę, która pozwoli ci szyby i bezpiecznie odmrozić szyby w aucie.

  1. uruchom silnik, bez włączania nawiewu. W ten sposób silnik szybciej osiąga właściwą temperaturę pracy
  2. wykorzystaj ten czas na usunięcie z szyb śniegu i lodu, na tyle ile zdołasz. Do skrobania używaj wyłącznie dobrej jakości plastikowych przedmiotów. Twarde metalowe krawędzie nie tylko porysują szybę ale potrafią ją uszkodzić. NIGDY nie uderzaj skrobaczką prostopadle w taflę lodu, bo w ten sposób trwale ją uszkodzisz
  3. w zależności od temperatury na zewnątrz silnik potrzebuje ok.5 minut by się rozgrzać. Po tym czasie możesz uruchomić nawiewy i skierować je na przednią szybę. Szybko zauważysz jak ciepłe powietrze usuwa szron. Kiedy szyba się nagrzeje możesz bezpiecznie usunąć resztki lodu.

Pod żadnym pozorem NIGDY nie polewaj zamarzniętych szyb gorącą wodą. To sprawdzony sposób by pozbyć się nie tylko lodu ale i całej szyby, która nie wytrzyma szoku termicznego i zwyczajnie pęknie.

Co zrobić by szyby nie zamarzały od wewnątrz?

Lód zalegający na szybach od wewnątrz to spory kłopot a jedynym sposobem na jego usunięcie jest ciepły podmuch powietrza z nawiewów klimatyzacji. Na to potrzeba jedna sporo czasu, który nie zawsze mamy dużo by odmrozić samochód.

Dlatego warto zapobiegać taki sytuacjom i pozbyć się wilgoci z auta. Dlatego korzystaj z klimatyzacji niezależnie od tego czy na zewnątrz jest zima, bo znacząco osusza powietrze.

Aby ten proces był skuteczny pamiętaj o wymianie filtrów i dezynfekcji. Korzystanie z niesprawnej i niezbyt czystej klimatyzacji może się skończyć nieprzyjemną infekcją dróg oddechowych. O sprawdzonych sposobach na zaparowane szyby pisaliśmy tutaj. Ta wiedza, może ci się przydać.

Przeczytaj również