Jednym z podstawowych błędów niektórych kierowców jest to, że lekceważą oni mycie szyby wewnątrz. Na niej znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które w postaci filtru i smug mogą ograniczać widoczność w słoneczne dni. Również jazda po zmroku jest dużo większym utrudnieniem.
Dlaczego regularne mycie szyb jest ważne jesienią i zimą?
Dbanie o czystość samochodu ma wiele korzyści. Po pierwsze estetyczny wygląd samochodu pośrednio wpływa na postrzeganie jego właściciela. Trochę w myśl zasady, jak Cię widzą, tak Cię piszą. Po drugie czystsze elementy karoserii pracują w lepszych warunkach, co może wpływać na ich trwałość. Po trzecie mamy kwestie bezpieczeństwa. Tutaj w przypadku szyb samochodowych chodzi przede wszystkim o dobrą widoczność we wszystkie możliwe strony.
W okresie jesienno-zimowym zabrudzone drogi i zmienne warunki atmosferyczne dają się we znaki. Błoto i zanieczyszczenia z deszczu, które osiadają na szybach najlepiej, jest regularnie usuwać. Dzięki temu eliminujemy do minimum ryzyko dostania się drobinek do gumy wycieraczki, które mogą porysować szybę.
Ściereczka z mikrofibry lub kuchenny ręcznik – prosty sposób na sukces!
Oczywiście do skutecznego i szybkiego mycia szyb potrzebujemy odpowiedniej temperatury. Najlepiej, aby była ona na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza powyżej zera, ponieważ woda nie odparowuje zbyt szybko i jednocześnie łatwo da się ona usunąć z powierzchni szkła. Jednym z najlepszych akcesoriów do wycierania szyb samochodowych jest ściereczka z mikrofibry. Na drugim miejscu jest tradycyjny ręcznik kuchenny z papieru wyższej jakości, który nie pozostawia smug.
Jeśli chodzi o preparaty do mycia szyb najlepiej decydować się na te dedykowane do szyb samochodowych. Kwestią gustu są atomizery lub pianki, ponieważ sprawdzają się one porównywalnie.
Polerowanie szyby i nałożenie niewidzialnej wycieraczki!
Mało osób wie, że szyby samochodowe można wypolerować. Celem polerowania szyby jest usunięcie wszelkich poważnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak pozostałości soku z kwitnących drzew, soli drogowej, czy żywicy.
Najczęściej producenci takich preparatów sugerują nanieść niewielką ilość mleczka na miękką gąbkę, po czym rozprowadzić cienką warstwą po szybie, by po chwili wypolerować szybę energicznymi kolistymi ruchami. Na końcu szybę wypada spłukać większą ilością wody i wytrzeć do sucha. Wtedy można zaaplikować na szkło niewidzialną wycieraczkę.