Zaparowane szyby w samochodzie. Co drugi kierowca ma z tym problem, jak szybko się go pozbyć?

Skąd się biorą zaparowane szyby w samochodzie? To problem, który dotyka wielu kierowców, a sprawcą jest panująca w aucie wilgoć. Jak pozbyć się tego problemu ograniczającego widoczność kierowcy? Wyjaśniamy

zaparowane szyby w samochodzie freepik
Podaj dalej

Zaparowane szyby ograniczają widoczność, co zrobić zanim zamarzną od środka?

Kiedy w kalendarzu pojawia się jesień i zima, zaparowane szyby w samochodach to częste zjawisko. Powodem tej sytuacji jest wilgoć w samochodzie, która zwiększa się wraz z nastaniem deszczowej i zimowej aury.

Całości dopełnia różnica temperatur na zewnątrz a wnętrzem samochodu. W rezultacie kropelki parującej wody osadzają się na szybach. Taka sytuacja mocno ogranicza widoczność i stwarza zagrożenie. Dlatego podpowiadamy jak szybko i skutecznie rozwiązać ten problem.

Po pierwsze- klimatyzacja

Jazda z zaparowaną szybą jest praktycznie niemożliwa. Kierowca nie ma może zobaczyć co się dzieje na drodze przed nim ani za jego samochodem. W związku z tym, nie ma mowy by zobaczył pieszego na pasach. Ewentualną winę za spowodowaną kolizję poniesie kierowca, ponieważ przepisy nakładają na niego obowiązek dbania o widoczność w samochodzie.

Pierwszą pomocną rzeczą na zaparowane szyby jest klimatyzacja. Warunek jest jeden- musi być sprawna. Wystarczy ją uruchomić i problem zaparowanych szyb zniknie w kilka sekund.
Co zrobić gdy ten sposób nie działa lub masz starszy samochód bez klimatyzacji?

zaparowane szyby w samochodzie
Freepik

Usuń źródło wilgoci z samochodu

Warto zadbać o to, by w samochodzie nie dochodziło do gromadzenia się wilgoci. Dlatego zacznij od dywaników. Te materiałowe, aczkolwiek gustowne wchłaniają wodę i długo ją przetrzymują. Na sezon jesienno- zimowy powinieneś kupić gumowe.

Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci z wnętrza samochodu jest jego wietrzenie. Dlatego każdy słoneczny dzień, wykorzystaj na to by postawić samochód w promieniach słońca i uchyl drzwi.

zaparowane szyby w samochodzie
Freepik

Przyczyną wilgoci na szybach może być niesprawność filtra

Warto przyjrzeć się przydatnej części w samochodzie, jaką jest filtr kabinowy. Bardzo szybko się zapycha, a gdy do tego dojdzie stracisz możliwość prawidłowej wentylacji wnętrza samochodu. Nowy filtr to niewielki wydatek a często rozwiązuje problem zaparowanych szyb.

Ponadto nie musisz prosić o wymianę mechanika, bo możesz wymienić go sam. Filtr znajdziesz w podszybiu bądź za schowkiem na rękawiczki. W razie problemów, przyda się instrukcja od samochodu. Co jeśli żaden w wymienionych sposobów nie rozwiązuje problemu zaparowanych szyb?

zaparowane szyby w aucie idreamstime
Idreamstime

Masz dwa wyjścia z tej sytuacji. Po pierwsze , przyczyną może być nieszczelność nadwozia . W tej sytuacji woda dostaje się do wnętrza a gdy paruje, osadza się na szybach. Musisz w związku z tym sprawdzić, czy nie masz zacieków na tapicerce lub w bagażniku.

Po drugie, winowajcą może być niedrożność któregoś z kanałów, które odprowadzają wodę z nadwozia. Jedynym sposobem jest wyczyszczenie ich. Z uwagi na to, że jest to niełatwe zadanie, warto zwrócić się do fachowca.

Przeczytaj również