Większość osób zapewne spotkała się z oznaczeniem na klapie bagażnika: 1.9 TDI – jest to klasyczny przykład silnika diesla, w którym stosowano pompowtryskiwacze i to one między innymi przyczyniły się do jego legendarnej obecnie trwałości. Ich zastosowanie wiąże się też z pewnymi cechami, jak chociażby charakterystyczna, dość głośna praca jednostki napędowej.
Dlaczego pompowtryskiwacze to przeszłość?
Od wielu lat wiadomo, że lepsze jest wrogiem dobrego. Pompowtryskiwacze zniknęły z rynku prawdopodobnie przynajmniej z dwóch powodów – po pierwsze ekologia i normy emisji spalin zmusiły producentów samochodów do znalezienia innego, bardziej przyjaznego urzędnikom i ich przepisom rozwiązania. Po drugie sami klienci chcieli mocniejszych i wydajniejszych jednostek wysokoprężnych. Tak pojawiło się znane wszystkim użytkownikom diesla określenia common rail.
Jakie objawy powinny zwiększyć naszą czujność?
Głównym wątkiem tego materiału jest regeneracja pompowtryskiwaczy. Kiedy z dużą dozą prawdopodobieństwa nadszedł ich czas? Kłęby czarnego i gęstego dymu podczas przyspieszania, nierówna praca silnika na biegu jałowym, gaśnięcie motoru w sposób samodzielny i kłopoty z uruchomieniem. Te symptomy powinny skłonić to pochylenia się nad kondycją pompowtryskiwaczy.
Regeneracja pompowtryskiwaczy – racjonalne rozwiązanie dla portfela
Ze względu na to, że większość samochodów z silnikami diesla, w których zastosowano pompowtryskiwacze jest już dosyć leciwa, dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się regeneracja tego podzespołu. Kompleksowa wymiana może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a to przekłada się na dużą inwestycję w pojazd o relatywnie niskiej wartości.
Poza tym warsztaty, które specjalizują się w regeneracji tego rodzaju części, potrafią zrobić ją na bardzo wysokim poziomie. Wtedy sprawność pompowtryskiwaczy zbliżona jest do tej uzyskanej fabrycznie.
Paliwo, paliwo i jeszcze raz paliwo
Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka regeneracji pompowtryskiwaczy, ponieważ jest to część eksploatacyjna, która się zużywa. Na szczęście można wydłużyć jej sprawność, przez stosowanie specjalnych środków do czyszczenia układu paliwowego oraz tankowanie wysokiej jakości paliwa.