Chcesz mieć kamerkę w samochodzie? Jeśli o tym nie wiesz, będziesz miał problemy

Coraz więcej kierowców instaluje kamerki w samochodzie. Polskie przepisy na to pozwalają, jednak musisz wiedzieć, że jest w nich sporo przysłowiowych „ale”. Dlatego, zanim zaczniesz nagrywanie, musisz wiedzieć co zrobić, by uniknąć poważnych problemów.

kamerka w samochodzie 1
Podaj dalej

Kamerka w samochodzie może sporo cię kosztować

W Polsce podobnie jak w wielu europejskich krajach, korzystanie z kamerki rejestrującej zdarzenia w samochodzie i na drodze jest legalne, ale są pewne wyjątki.

Jak wiesz, dane osobowe to w Unii Europejskiej dane wrażliwe, które chronione są prawem. Dlatego nie można nimi swobodnie dysponować i przetwarzać bez uzyskania zgody. Czym są dane osobowe?

Mówiąc w wielkim skrócie, przepisy mówią, że są to informacje umożliwiające bezpośrednie bądź pośrednie zidentyfikowanie osoby fizycznej. To właśnie one ograniczają korzystanie z kamerki w samochodzie.

Shutterstock.com

Zanim zaczniesz korzystać z kamerki, musisz wiedzieć co jest zabronione

Po pierwsze, nagrań z kamerek nie można publikować w sieci, jeżeli zawierają elementy umożliwiające identyfikację osoby na nagraniu. Niestety nie dotyczy to jedynie wizerunku.

Po drugie, zanim udostępnisz nagranie z popełnianego wykroczenia, warto wiedzieć, że ów materiał nie może powstać w oparciu o łamanie przepisów. Może się zdarzyć, że zarówno sprawca, jak i nagrywający zostaną ukarani.

Rejestrowanie policyjnych interwencji nie może powstać na podstawie czynności, które mogą ją utrudniać. Lepiej nie ryzykować i poinformować funkcjonariuszy, że są nagrywani. W przeciwnym razie Kodeks wykroczeń przewiduje dotkliwą karę.

Publikowanie tablic rejestracyjnych to kwestia sporna. Do tej pory brak jednoznacznej wykładni prawa. Numery rejestracyjne co prawda nie są danymi osobowymi, ale ich publikacja może się wiązać z oskarżeniem o naruszenie dóbr osobistych. Dlatego, zanim opublikujesz nagranie z kamerki, warto usunąć tablice rejestracyjne.

Shutterstock.com

Jak możesz bez obaw wykorzystać nagrania?

Nagrania z kamer zainstalowanych w samochodzie można wykorzystać na użytek własny i w tym celu je archiwizować. Nie wymagają wówczas cenzury.

Zarejestrowane wideo uwzględniające wizerunek i tablice samochodów innych użytkowników dróg, można przesyłać na policyjną skrzynkę. Takie nagranie posłuży za dowód złamania przepisów i ukarze kierowcę mandatem.

Analogicznie, wideo z kamerki w naszym samochodzie może być dowodem naszej niewinności, np. gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Wówczas można je wykorzystać na swoją obronę.

Przeczytaj również