Instalacja LPG w Polsce przeżywała wzloty i upadki. Wydaje się, że na początku XXI wieku samochody zasilane gazem płynnym cieszyły się większą popularnością. Później wraz z rozwojem jednostek napędowych kierowcy zwrócili swoją uwagę w stronę silników wysokoprężnych. Dzisiaj przy wysokich cenach benzyny i oleju napędowego popularne niegdyś LPG ma ponownie swoje pięć minut. I to wszystko mimo ceny za litr coraz częściej powyżej 3 złotych.
Szybka kalkulacja, czy gaz LPG się opłaca?
Oczywiście na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Najlepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych, które wezmą pod uwagę szereg parametrów i obliczą roczne oszczędności, czas zwrotu instalacji LPG oraz potencjalny zarobek.
Jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje instalacja gazowa, musimy najpierw ocenić, czy jest to dla nas w ogóle opłacalna inwestycja. Dla przykładu: cena benzyny za litr to 6,41, gaz LPG kosztuje 3,40 zł za litr i miesięcznie pokonujemy 3000 km przy średnim zużyciu gazu na poziomie 8,1 litra przez 4,5 roku, to instalacja gazowa za 4500 złotych razem z kosztami eksploatacji zwróci się nam po 9 miesiącach!
Co ma wpływ na końcową cenę instalacji LPG?
Istnieje szereg parametrów, które musimy wziąć pod uwagę, ponieważ to one składają się na finalną cenę za instalację LPG. Przede wszystkim producent, liczba cylindrów w silniku i wydajność reduktora. Znaczenie ma również sam sterownik całej instalacji, ponieważ znajdziemy prostsze i bardziej skomplikowane wersje.
Ile kosztuje instalacja LPG?
Na cenę instalacji LPG mają wpływ wymienione powyżej czynniki, profesjonalizm warsztatu, a nawet region Polski. Trzeba również pamiętać, że zwiększony popyt na tego rodzaju sprzęt może również podnieść ceny. Przykładowo instalacja LPG sekwencyjnego wtrysku gazu do silnika czterocylindrowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa kosztuje około 4000 do 5000 złotych.
Ciekawą alternatywą dla montażu instalacji LPG jest zakup samochodu, który już taki układ paliwowy ma na swoim pokładzie. Jednak ceny aut z popularną butlą również zaczynają rosnąć. Dlatego jeśli komuś zależy na podjęciu właściwej decyzji, najlepsza będzie chłodna kalkulacja.