Zanim wyprzedzisz przed znakiem D-6 dobrze się zastanów
Od grudnia zacznie obowiązywać nowy, znacznie surowszy taryfikator mandatów. Kierowcy zapłacą więcej m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości, prowadzenie po spożyciu alkoholu i wszelkie wykroczenia względem pieszych. Część z tych kar postanowiono dodatkowo zaostrzyć. Konkretnie chodzi o wykroczenia do jakich dochodzi w rejonie przejść dla pieszych.
Kierowcy zawsze powinni zwracać uwagę na znak ostrzegawczy A-16, który stanowi informację, że zbliżają się do przejścia dla pieszych, bez sygnalizacji świetlnej.
Tuż przed przejściem stoi znak D-6 znany wszystkim kierowcom, ale przez wielu z nich ignorowany.
Historia zna wiele przypadków, kiedy decydują się pomiędzy tymi znakami na podjęcie manewru wyprzedzania. Mało tego, porafią wyprzedzać w niebezpieczny sposób tuż przed znakiem D-6. Od grudnia, za ten manewr będą srogo karani.
Od grudnia za ten manewr dostaniesz m.in wysoki mandat
Ustawodawca zdecydował się wprowadzić nowy zapis do ustawy prawo o ruchu drogowym. To ma być skuteczny bat na kierowców, którzy wyprzedzają na i przed przejściami dla pieszych.
W nowym taryfikatorze, który jest w fazie zmian znajdują się zapisy, które mówią, że kierowca który :
- nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu i nie zatrzymuje pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej,
- wyprzedza inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
- ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- narusza zakaz jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych,
narazi się na mandat w wysokości 1,5 tys. zł. To nie koniec, bo jeśli kierowca w ciągu roku po raz kolejny popełni jedno z powyższych wykroczeń, dostanie mandat w wysokości 3 tys. zł
Za wykroczenia względem pieszych kierowca straci prawo jazdy
To nie koniec zmian, z jakimi muszą liczyć się kierowcy, którzy popełniają wykroczenia w obrębie przejść dla pieszych.
Ustawodawca dopisał do projektu ustawy art. 86b § 4, w który mówi, że :
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.
Mówiąc prościej jeżeli kierowca dopuści się wykroczeń, o jakich mowa powyżej i narazi pieszego na utratę życia i zdrowia – straci prawo jazdy. Zgodnie z wymienionym przepisem zakaz prowadzenia pojazdów będzie mógł obowiązywać przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Warto wspomnieć, że wyprzedzanie jest dozwolone jedynie na przejściach, na których ruchem kieruje sygnalizacja świetlna (w momencie kiedy kierowca ma zielone światło).