Jak daleko zajedziesz na rezerwie paliwa? Ta wiedza ci się przyda

W życiu kierowcy zdarzają się momenty, kiedy przychodzi mu doświadczyć jazdy na rezerwie paliwa. Jednym zdarza się to okazjonalnie, a inni robią to notorycznie z różnych względów. Jak daleko można zajechać na rezerwie i z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?

kontrolka paliwa jazda na rezerwie
Podaj dalej

Dystans, jaki pokonasz na rezerwie paliwa zależy od kilku czynników

Ile tak naprawdę można przejechać na rezerwie paliwa od momentu zapalenia się kontrolki? Wśród kierowców krąży stwierdzenie, że jest to dystans 50 km. Czy tak jest naprawdę?
W starszych samochodach poza tym, że zapali nam się kontrolka, nie uzyskamy żadnych informacji o dystansie, jaki możemy jeszcze bezpiecznie pokonać. Na wyświetlaczu w nowszych  samochodach pojawi  się komunikat z informacją o przewidywanym zasięgu.

W obu przypadkach tak naprawdę nie wiemy, jak daleko zajedziemy, zanim paliwo nam się nie skończy. Aby to sprawdzić, należałoby przetestować w tym celu swój samochód. Kto się odważył, ten już wie, kiedy kończy się granica. My spróbujemy rozwiązać tę zagadkę, korzystając z dostępnych informacji na ten temat.

Dystans, jaki możemy pokonać na rezerwie, zależy na pewno od pojemności baku paliwa w naszym samochodzie. Maksymalny zasięg w zależności od samochodu wynosi od 50 do nawet 160 kilometrów. Należy jednak pamiętać, że wpływ na ów dystans ma również rodzaj silnika, zużycie paliwa, a co za tym idzie również styl jazdy kierowcy.

Jak zobaczysz w tabeli poniżej, różnice dystansów są spore, biorąc pod uwagę silnik samochodu. Jak sprawdzili dziennikarze portalu wybór kierowców, stare Renault Megane z 1996 r na rezerwie jest w stanie pokonać nawet 120 km. Dane z tabeli są wynikiem testu przeprowadzonego w normalnych warunkach, bez stosowania zasad ekodrivingu.

oprac. Wybór Kierowców

Dlaczego notoryczna jazda z rezerwą paliwa to niezbyt dobry pomysł?

Margines bezpieczeństwa, jaki pozostawili kierowcom producenci samochodów, wystarczy aby bezpiecznie przejechać dystans 50 km. W zależności od modelu ta liczba może być nawet dużo wyższa, ale czy należy ją w pełni wykorzystywać?

Niski poziom paliwa nie służy mechanice samochodu, a lista skutków ubocznych jest dosyć długa. Począwszy od zapowietrzenia układu wtryskowego po zatarcie pompy paliwa.

Ponadto należy pamiętać, że wraz ze spadkiem poziomu paliwa w baku rośnie ryzyko zaciągnięcia do układu paliwowego zanieczyszczeń, które mogą zatkać filtr, a w rezultacie uszkodzić nawet wtryskiwacze.

Jazda dieslem ze zbyt małą ilością paliwa może prowadzić do zapowietrzenia układu wtryskowego. Chęć zaoszczędzenia na tankowaniu paliwa może doprowadzić do sytuacji, w której ponowne uruchomienie samochodu będzie możliwe jedynie w warsztacie.

Czynność polegająca na wlaniu paliwa do filtra z użyciem specjalnej pompki lub poluzowaniu przewodów od wtryskiwaczy to zadanie dla mechanika. Reasumując, jeżeli już musisz jeździć na rezerwie, staraj się nie przekraczać bezpiecznego limitu 50 km, tak będzie najlepiej dla ciebie i twojego samochodu.

rezerwa paliwa
Freepic

Przeczytaj również