Bezpieczeństwo na drogach jest bezcenne
Poruszanie się samochodami po drogach należy do stosunkowo niebezpiecznej czynności. Tylko w 2020 roku policja odnotowała 23 540 wypadków. Jest to liczba, która uwzględnia jedynie sytuacje, w których poszkodowani zdecydowali się na obecność służb na miejscu zdarzenia. Ile kolizji umknęło w tej statystyce, trudno ocenić, jedno jest pewne, ogólny bilans jest większy. Zdarzenia na drodze to uszkodzone pojazdy, ale przede wszystkim stracone życie. Liczba ofiar wypadków samochodowych w ubiegłym roku to 2491 osób. Przypomnijmy, że był to trudny gospodarczo czas, gdzie ruch drogowy był poniżej średniej, co wskazuje na to, że problem ofiar wypadków, jest poważny.
Przyczyny wypadków cały czas podobne
Jednym z największych wykroczeń wobec przepisów ruchu drogowego, jest łamanie obowiązujących ograniczeń prędkości. Wszystko to prowadzi do nadmiernego pośpiechu na ulicach i może skłaniać ludzi do brawurowych manewrów, a te są tylko o krok od wypadku. Gdy już dojdzie do kolizji ubezpieczenie OC sprawcy, powinno chronić osoby poszkodowane. Jednak ciągle po ulicach miast i miasteczek, a także drogach szybkiego ruchu poruszają się ludzie bez polisy OC. Wtedy osoba bez ubezpieczenia oraz ludzie poszkodowani w wypadku, bardzo często są świadkami cichych dramatów i sporów sądowych, które ciągną się latami. Dlatego poszukuje się sposobu na ograniczenie temperamentu kierowców za kierownicą.
Ubezpieczenie OC droższe dla piratów drogowych!
Ostatnio pojawił się pomysł, aby za brawurę, łamanie przepisów ruchu drogowego karać tylko tych, którzy lekceważą sobie prawo. Podnoszenie stawek ubezpieczenia OC, tylko dlatego, że jakaś grupa ludzi stawia na szali swoje zdrowie i życie, a przy okazji wyrządza krzywdę innym, jest trochę niesprawiedliwe. Dlatego wysokość ubezpieczenia OC ma być zależna od liczby punktów karnych na koncie kierowcy. Polska Izba Ubezpieczeń zabiega o to, aby ubezpieczyciele mieli wgląd do bazy CEPiK i mogli zweryfikować historię kierowcy na czas wystawiania polisy OC. Później takie dane mają być usuwane przez ubezpieczyciela i pozostawione tylko w CEPiK-u.
Biorąc pod uwagę, że nowelizacja przepisów o ruchu drogowym zakłada, że punkty karne na koncie mają utrzymywać się przez aż dwa lata i jednocześnie zabraknie możliwości uczestniczenia w kursie redukującym punkty, istnieje spora szansa, że ludzie dwa razy mocniej zastanowią się nad tym, czy chwila pośpiechu faktycznie jest dla nich opłacalna. Wejście w życie nowych rozwiązań planowane jest na 1 grudnia 2021 roku.