Etykiety na olejach silnikowych – co one oznaczają?
Na oleju silnikowym zobaczymy oznaczenie m.in. jego lepkości – im mniejsza wartość, tym mniejsze opory silnika podczas rozruchu. Oznaczenie 20W-50 jest zdecydowanie najbardziej rekomendowane dla kierowców, bo oznacza to dużą lepkość i duże opory, ale też świetną ochronę silnika podczas jazdy w wysokich temperaturach.
Ważną sprawą jest także jakość oleju. Klasy jakości są opisywane, w zależności od producenta i oleju, normami ACEA i API. W przypadku oleju ACEA są one dzielone na oleje do benzyniaków (oznaczenie literą A) oraz silników wysokoprężnych (litera B) i diesla (litera C). Po literze zazwyczaj oleje oznaczone są cyfrą od 1-5, która informuje o parametrach ochrony przeciwzużyciowej. W przypadku klas jakości API to oleje są oznaczane literą S i potem kolejną literą alfabetu. Im dalsza litera, tym wyższa jakość.
Wszystko zależy od producenta
Oprócz tego na opakowaniu od oleju zobaczymy także informacje o rekomendacjach producentów, do jakich samochodów najlepiej wlewać dany olej. W przypadku np. oleju Castrola znajdziemy rekomendacje do Volkswagena, Audi, BMW czy Forda. Wszystko zależy od producenta i właściwości danego oleju.