W naszym kraju istnieją trzy formy odebrania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Pierwsza z nich to cofnięcie prawa jazdy na stałe. Dotyczy to tych kierowców, którzy nie udzielili pomocy ofiarom wypadku drogowego, kiedy uczestniczyli w takim wypadku. To jest zatem jedno z najpoważniejszych, jeśli nie najpoważniejsze naruszenie przepisów, prowadzące do cofnięcia uprawnień.
Kolejna forma zakłada wybór pomiędzy cofnięciem uprawnień na stałe, bądź czasowo. Tutaj zaliczamy utratę warunków zdrowia fizycznego lub psychicznego, bądź naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków podobnie działających.
Trzeci rodzaj cofnięcia uprawnień, to cofnięcie czasowe. Ono obejmuje sytuację, kiedy kierowca utracił kwalifikacje fachowe potrzebne do prowadzenia pojazdów, jeśli uporczywie narusza przepisy ruchu drogowego, bądź jeśli został pociągnięty do odpowiedzialności karnej za czyny chuligańskie popełnione przy kierowaniu pojazdem.
Jeśli chodzi o alkohol, to tutaj jest kilka szczegółów. Za pierwsze takie naruszenie przepisów grozi cofnięcie uprawnień od 1 miesiąca do 1 roku. Za drugie od 6 miesięcy do 3 lat. Za trzecie od 1 roku, do 5 lat, zaś za czwarte odbiera się uprawnienia na stałe. Podobne stopniowanie występuje przy wypadkach. Jeśli taka osoba spowoduje wypadek bez poszkodowanych, uprawnienia odbierane są na okres od 1 do 2 lat. Jeśli nastąpiło uszkodzenie ciała, wtedy okres wydłuża się od 1 roku do 3 lat. Jeśli zaś wypadek jest śmiertelny, wtedy cofa się uprawnienia na okres od 3 do 5 lat.