Deszcz, mróz i zmienne temperatury mogą mieć negatywny wpływ na każdy element. Co trzeba wiedzieć o serwisowaniu elementów instalacji LPG? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Filtry
Filtry są odpowiedzialne za to, aby zanieczyszczone paliwo nie przedostawało się do komory spalania. Wyłapują wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z paliwa LPG. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan. Jeśli są zużyte i nie spełniają swojej funkcji, należy je wymienić.
Reduktor
Samochodowa instalacja LPG składa się m. in. z reduktora, który poprzez obniżenie ciśnienia zmienia paliwo ze stanu ciekłego na gazowy. Prawidłowa praca całego systemu zależy od sprawności jego działania. Jeśli stan reduktora po sezonie zimowym jest zły, należy go naprawić lub wymienić.
Sterownik elektryczny
Nowoczesne instalacje LPG wyposażone są w sterowniki elektryczne odpowiedzialne za dozowanie gazu, który jest dostarczany do butli. Sterownik musi być odpowiednio skalibrowany. Po zimie warto sprawdzić, czy i w tym obszarze wszystko jest okej. W razie potrzeb należy go ponownie skalibrować.
Kable i węże
W skład instalacji wchodzą węże gumowe. Z biegiem lat mogą stać się nieszczelne, coś może je uszkodzić, lub mogą po prostu wysychać i gnić. Jeśli ich stan budzi wątpliwości, wymień je na nowe.
Zbiornik paliwa
Zbiornik gazu musi posiadać aktualną legalizację. Po zamontowaniu instalacji LPG należy zrobić to po upływie 10 lat. Jeśli butla z gazem jest w złym stanie, nie czekaj!
Popychacze zaworów i wtryskiwacze
Podczas przeglądu należy również ocenić stan wtryskiwaczy i popychaczy zaworów. W przeciwnym razie gniazda zaworów mogą ulec spaleniu.