Kurs na prawo jazdy będzie trwać 12 miesięcy? Kontrowersyjny pomysł wejdzie w życie już wkrótce?

Ponad 2/3 kierowców uważa, że wszyscy uczący się kierowcy powinni przejść kurs na prawo jazdy trwający 12 miesięcy. Rząd brytyjski już przygląda się temu pomysłowi i trzeba przyznać, że ma on całkiem duży sens. Jak miałoby to wyglądać? Czy takie rozwiązanie pozwoliłoby wyszkolić lepszych kierowców?

Kurs na prawo jazdy będzie trwać 12 miesięcy? Kontrowersyjny pomysł wejdzie w życie już wkrótce?
Podaj dalej

12 miesięcy nauki przed egzaminem?

prawo jazdy zmiany w przepisach

Więcej niż 75% kierowców uważa, że kurs na prawo jazdy powinien trwać rok. Dopiero po 12 miesiącach jazd młody kierowca mógłby podejść do egzaminu. Przepisy takie miałyby obowiązywać dla wszystkich, niezależnie od wieku. 

Ankieta przeprowadzona przez IAM Roadsmart została przeprowadzona po zapowiedziach rządu brytyjskiego z 2019 roku. Chodzi o 12-miesięczny okres nauki na prawo jazdy, choć jeszcze żadne wiążące decyzje nie weszły w życie. 

IAM Roadsmart: – Rząd musi wysłuchać obaw zdecydowanej większości kierowców, który jasno rozumieją długoterminowe korzyści dla bezpieczeństwa. 12-miesięczny okres nauki na prawo jazdy może je przynieść.

Rząd rozważa nowy pomysł, statystyki potwierdzają

egzamin-prawo-jazdy-elka

Nawet statystyki rządowe pokazują, że jeden na pięciu nowych kierowców ulega wypadkowi w trakcie pierwszego roku na drodze. Dlatego też okres nauki na prawo jazdy może pomóc uczynić drogi bezpieczniejszymi – dla wszystkich.

Organizacja charytatywna IAM twierdzi, że dowody przedstawione podczas dochodzenia komisji transportu skierowane do młodych i początkujących kierowców pokazują korzyści płynące z licencjonowania kierowców posiadających stopniowe uprawnienia. 

Przejście na 12-miesięczny kurs prawa jazdy byłoby kluczowym krokiem naprzód w poprawie bezpieczeństwa na drogach. 

A co ty o tym myślisz? Czy wszyscy nowi kierowcy powinni przejść co najmniej 12-miesięczny okres szkolenia? I co z tymi zdającymi ponownie, bo stracili prawko – na przykład za przekroczenie limitu punktów karnych?

Przeczytaj również