Najczęściej używanymi światłami są rzecz jasna światła do jazdy dziennej, światła mijania, światła przeciwmgłowe oraz światła drogowe. Każde z nich zagwarantuje ci odpowiednie bezpieczeństwo na drodze. Omówmy sobie po krótce działanie każdego z tych rodzajów świateł.
Światła do jazdy dziennej
Światła do jazdy dziennej to ekonomiczne rozwiązanie, które zagwarantuje ci mniejsze zużycie paliwa niż światła mijania. Musisz mieć jednak na uwadze, że światła te służą głównie do zapewniania widoczności twojego pojazdu dla innych kierowców. Nie pomogą ci za bardzo w oświetleniu drogi w trudnych warunkach, dlatego też używaj ich tylko w warunkach dobrej widoczności powietrza.
Światła mijania
Światła mijania używane są do jazdy dziennej przez więcej niż połowę kierowców. Co prawda tak jak wspominaliśmy wcześniej zużywają one nieco więcej energii niż światła do jazdy dziennej, ale są one o wiele bardziej przydatne. Światła mijania świetnie sprawdzą się w okresie zimy i w trudnych warunkach pogodowych. Pamiętaj też, że światła mijania warto włączyć także podczas jazdy w ciemnym tunelu.
Światła przeciwmgłowe
Wielu kierowców nie wie do końca, kiedy powinno się z nich korzystać. Śpieszymy z tłumaczeniem. Światła przeciwmgłowe przednie używamy w warunkach niskiej widoczności powietrza, natomiast światła przeciwmgłowe tylne używamy tylko wtedy, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m. Pamiętaj, że gdy widoczność się poprawi musisz je szybko wyłączyć – mogę one oślepić bowiem innych kierowców.
Światła drogowe
Światła drogowe mogą Ci się przydać podczas jazdy nocą, kiedy wokół Ciebie nie znajdują się inne pojazdy i podróżujesz po nieoświetlonej jezdni. Światła drogowe przez kierowców nazywane są potocznie „długimi”, a to ze względu na ich długi zasięg. Światła te mogą oślepić innych kierowców, dlatego też pod żadnym pozorem nie używaj ich podczas jazdy dziennej!