Warto zadbać o czystość nadwozia samochodu, kiedy staje w szranki z działaniami drogowców. Przyjęcie zatem strategii czekania z myciem samochodu do wiosny, nie jest dobrym pomysłem.
Kiedy i jak myć zimą samochód?
Zimą zaleca się raczej zwiększyć niż zmniejszyć częstotliwość mycia samochodu. Bez wątpienia należy go myć zimą, ale z zachowaniem innych zasad niż podczas pozostałych pór roku.
Na pewno odpada własnoręczne pucowanie auta przed domem. Praca z wodą w temperaturze zera stopni, nie tylko źle wpłynie na zdrowie i skórę dłoni ale jest bardzo nieprzyjemna. Dlatego warto skorzystać z myjni samochodowej.
Foto Aspera
Jaką myjnię najlepiej wybrać ?
Wybór obecnie jest spory i na ich brak również nie można narzekać. Na stacjach benzynowych myjnia automatyczna nie jest już jedynym wyborem, bo coraz częściej w pobliżu pojawiają się te bezdotykowe i ręczne. Myjnia automatyczna to najprostszy wybór. Niestety nie jest dobrym pomysłem, w przypadku gdy nasz samochód pokryty jest podatnym na zarysowania lakierem tzw. ekologicznym.
Wielu z nas omija pracujące na wysokich obrotach szczotki i chętniej zagląda na myjnie ręczne lub bezdotykowe. Niestety nie zawsze możemy na nie pojechać, ze względu na panujące na zewnątrz ujemne temperatury. Ten czynnik jest ważny, gdy chcemy umyć samochód na zewnątrz.
Foto autosuccessonline.
Jaka temperatura jest dobra na umycie samochodu na zewnątrz?
Optymalne warunki do wyczyszczenia auta, pojawiają się w okolicach zera stopni ale trzeba pamiętać o kilku zasadach jeżeli nie chcemy by woda, która dostała się podczas mycia do wszelkiego rodzaju uszczelek, zamków i szpar, uniemożliwiła nam dostanie się do samochodu.
W kwestii rodzaju myjni, możemy stawiać na dwie- ręczną i bezdotykową. Pierwsza opcja jest na pewno bardziej dostępna ale droższa i często okazuje się, że pracownicy niekoniecznie znają się na rzeczy. W związku z tym najlepiej stawiać na sprawdzone firmy albo udać się na myjnię bezdotykową.
Tu jedyną barierą są panujące na zewnątrz temperatury ale gdy czasami zależy nam jedynie na „opłukaniu auta” są najtańszym rozwiązaniem. Na porządne mycie wydamy kilkanaście złotych ale nawet kilkustopniowy mróz stawia pod znakiem zapytania sens umycia samochodu bez efektów ubocznych.
foto Carfan
Pamiętaj o tym, kiedy myjesz zimą samochód
Zimowe mycie auta jest konieczne, ale robimy to tylko przy dodatnich temperaturach i z pewnością, że wieczorem nie nadejdzie przymrozek. Mycie samochodu w temperaturze ujemnej ma sens jedynie wtedy, gdy wraca on później do ogrzewanego garażu. Wcześniej musimy zadbać o wysuszenie strategicznych miejsc nadwozia.
Nie zapomnij nigdy o wytarciu uszczelek i zabezpieczeniu ich przed przymarzaniem. Świetnie sprawdzi się nasmarowanie ich dedykowanym preparatem albo wazeliną. Nie spotka cię potem nieprzyjemna sytuacja, kiedy przymarzną do drzwi. Dotyczy to również uszczelek tylnych drzwi i klapy bagażnika.
Foto e-lakiernik,.plSzczególną uwagę należy poświęcić osuszaniu wewnętrznej strony drzwi, słupków i progów. Pamiętajmy, że lód na piórach wycieraczek zniszczy gumę i porysuje nam szybę.
W związku z tym, że większość z nas nie garażuje samochodu, dobrze jest podczas mycia zakleić zamek drzwi kierowcy i starać się nie kierować strumienia wody bezpośrednio w to miejsce. Po myciu pomocne może być włączenie ogrzewania wnętrza oraz tylnej szyby.
Foto e-Stargard
Jak często myć samochód zimą?
Najlepiej robić to regularnie w miarę możliwości, albo przynajmniej raz na dwa tygodnie. Utrzymanie karoserii w czystości jest ważne, bo odśnieżając samochód ze śniegu nie rozprowadzamy przy okazji zalegającego na nim piachu, soli czy też smoły drogowej.
Utrzymanie nadwozia w czystości to ochrona przed jej śmiertelnym wrogiem – solą drogową, która przyspiesza korozję. Dlatego podczas mycia nie zapomnij dokładnie umyć od dołu progów i nadkoli. Koniecznie skuś się na program ochrony powłoki lakierniczej i potraktuj ją woskiem nawet na taniej myjni bezdotykowej.