Ogromny mandat za rażące przekroczenie prędkości
Zatrważające statystyki opublikowała organizacja charytatywna Brake. Na przykładzie Wielkiej Brytanii pokazuje ona najbardziej rażące przypadki przekroczenia prędkości. Rekordziści otrzymali mandat nawet w wysokości 10 000 złotych!
Jeden na pięciu brytyjskich kierowców przyznaje się do przekraczania prędkości powyżej 160 km/h na drogach publicznych, a niektórzy przekraczali dopuszczalny limit nawet pięciokrotnie.
Według nowych danych, mężczyźni mają trzykrotnie większe „szanse” na rażące przekroczenie prędkości, niż kobiety. 28% mężczyzn i 9% kobiet stwierdziło, że jechało z prędkością przekraczającą 160 km/h. Okazało się również, że osoby w wieku 23-24 lat przekroczyło prędkość 160 km/h.
Niechlubny rekordzista
Wśród rekordzistów czytamy o kierowcy, który na ograniczeniu do „50” został złapany jadąc 243 km/h. Przestępstwo zostało zarejestrowane przez brytyjską drogówkę. Z kolei najwyższa zarejestrowana prędkość w zeszłym roku na drogach Wielkiej Brytanii wyniosła aż 288 km/h.
Brake, który opublikował dane w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powiedział, że popiera surowe kary dla kierowców rażąco przekraczających prędkość. Obecnie w UK kierowcy złapani na prędkości przekraczającej 160 km/h na drogach publicznych podlegają zakazowi prowadzenia pojazdów do 8 tygodni i grzywnie w wysokości do 2500 funtów (12 500 zł).
Oshua Harris, dyrektor kampanii w Brake: – Nie ma usprawiedliwienia dla przekraczania prędkości. Liczby te podkreślają rażąco nadmierne prędkości niektórych kierowców. Całkowicie lekceważą prawo i bezpieczeństwo ludzi. Nikomu z nas nie powinno zagrażać ryzykowne zachowanie innych. Wielu kierowców omyłkowo przekracza limity, ale z naszych badań wynika, że szokująco duża liczba kierowców, zwłaszcza mężczyzn, nadmiernie przekracza ograniczenia prędkości. Chcemy, aby wszyscy kierowcy pamiętali o codziennych katastrofach spowodowanych prędkością, myśleli o ofiarach, zwalniali i zmniejszali niebezpieczeństwo na drodze.
Włącz myślenie!
Z danych Departamentu Transportu wynika, że przekroczenie dozwolonej prędkości lub niedostosowanie prędkości do panujących warunków były przyczyną 25% śmiertelnych wypadków w 2019 roku.
Komentując raport Brake, minister ds. Dróg, Baroness Vere, powiedziała: – Przekraczanie prędkości jest nielegalne, lekkomyślne i naraża życie ludzi na niepotrzebne ryzyko. Z tego powodu istnieją surowe kary i surowe środki egzekucyjne dla tych, którzy nie przestrzegają prawa. Ciężko pracujemy, aby zmienić nastawienie, które prowadzi do przyspieszenia, w tym poprzez naszą kampanię MYŚLENIE! skierowaną do młodych mężczyzn.