Policja ogłosiła kolejne zamówienia dotyczące floty samochodów. Przetarg obejmie m. in. SUV-y, Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego APRD, a także oznakowane radiowozy z segmentu C. Te ostatnie będą musiały spełnić jeden poniższe wymogi: nadwozie kombi i napęd elektryczny. Łącznie do policji trafi nawet 160 nowych pojazdów.
Nieoznakowany policyjny SUV
To pierwszy i wydaje się najważniejszy element zamówienia koordynowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Co ciekawe, policja podała także budżet na zakup sprzętu. Szacuje się, że nowe nieoznakowane SUV-y policja wyda maksymalnie 3 mln 272 tys. złotych.
Jakie wymagania muszą spełnić samochody, by wygrały przetarg? Po pierwsze muszą mieć napęd na wszystkie cztery koła, a ich prędkość maksymalna nie może być niższa od 190 km/h.
Podwyższonych „terenówek” do policji trafi łącznie 35 sztuk. Samochody mają następnie zostać rozdysponowane między 12 komend wojewódzkich. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o nieoznakowane SUV-y. Do policji trafi jeszcze więcej tego typu samochodów. Oddzielne zamówienie złożyła już Komenda Głowna Policji. W tym przypadku chodzi o zakup 16 samochodów, których prędkość maksymalna musi wynosić minimalnie 185 km/h.
Policja oczekuje, że SUV-y będą napędzane silnikami benzynowymi o pojemności minimum 1,45 litra i mocy ponad 145 KM.
Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego APRD
Komenda Główna Policji złożyła także zamówienie na 70 sztuk ambulansów pogotowia ruchu drogowego. To samochody, które wykorzystywane są głównie do obsługi kolizji i wypadków, ale także do kontroli pojazdów.
Kombi w elektryku
Ostatnie na liście zamówień są oznakowane radiowozy z segmentu C. Muszą one spełniać dwa podstawowe warunki – nadwozie kombi oraz elektryczny napęd. W tym przypadku Komenda Główna Policji kupi 18 takich samochodów.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje dodatkowo zakup 9 nowych samochodów osobowych w wersji oznakowanej. Do Kielc trafią nowe hatchbacki, również z napędem elektrycznym.