Tradycyjnie już organizatorzy z Automobilklubu Ziemi Tyskiej przygotowali ciekawe trasy i liczne atrakcje dla kibiców. Tegoroczna edycja rajdu jest także częścią obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.
Podobnie jak w poprzednim sezonie, także i w tym roku Rajd Śląska będzie rundą trzech cykli. W zawodach zmierzą się uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W 2018 do Rajdu Śląska zgłosiło się aż 125 załóg, a w tym sezonie ten rekord może zostać pobity.
Zaczęło się w Mysłowicach
Rajd Śląska jest również elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. I właśnie dlatego zawodnicy ruszą do sportowej rywalizacji z Placu Wolności w Mysłowicach. To właśnie w tym mieście, 100 lat temu miały miejsce wydarzenia, które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie – zryw, który zapisał się nie tylko w historii regionu, ale i całego kraju.
W latach 1919-21 Ślązacy trzykrotnie sięgali po broń, by walczyć o swoją wolność i wyrwanie się spod niemieckiej władzy. Wynikiem tych trzech powstań było przyznanie Polsce części Śląska. Rajd Śląska to jedna z wielu imprez sportowych i kulturalnych, podczas których uczczona będzie pamięć tych, którzy zdecydowali się na walkę o swoją ojczyznę i o to, by Górny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego.
Widowisko przy „Kotle czarownic”
Uroczysty start rajdu na Placu Wolności w Mysłowicach rozpocznie się w piątek, o 17:25. Jako pierwsi na rampę startową wjadą uczestnicy mistrzostw Śląska, następnie zawodnicy z mistrzostw historycznych, a na końcu – załogi walczące w mistrzostwach Polski.
Ceremonia startu to świetna okazja, by obejrzeć samochody rajdowe z bliska i poznać kierowców oraz pilotów. Z Mysłowic załogi udadzą się do Mikołowa. Na ulicach tego miasta zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny Rajdu Śląska. Kolejnym będzie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli widowiskowe ściganie tuż przy pięknie oświetlonym Stadionie Śląskim w Chorzowie. Legendarny „Kocioł czarownic” ponownie będzie bazą Rajdu Śląska, więc właśnie tu kibice będą mogli z bliska zobaczyć pracę rajdowych mechaników, przygotowujących rajdówki do wyjazdu na trasę.
Ponad 100 km ścigania na trasach województwa
W sobotę rozegra się kluczowy etap rywalizacji w Rajdzie Śląska. Po wyjeździe z Chorzowa zawodników czeka długa pętla, składająca się aż z pięciu odcinków specjalnych. W Kiczycach (11,9 km), Jastrzębiu-Zdroju (10,7 km), Warszowicach (8 km), ponownie w Kiczycach i kończącego pętlę oesu Suszec (10,4 km).
Po przerwie na serwis na Stadionie Śląskim zawodnicy ponownie pokonają pięć odcinków specjalnych, jednak w nieco innej kolejności. Najpierw Suszec, później Kiczyce, Jastrzębie-Zdrój, Warszowice i znowu Suszec, rozgrywany jako dodatkowo punktowany Power Stage. Łączna długość wszystkich oesów to blisko 110 km. Choć w wielu gminach toczą się prace inwestycyjne, to organizatorzy ułożyli trasę z odcinkami, które zawierają wymagające partie o wysokich walorach sportowych. Rajd tradycyjnie zakończy meta na rynku w Żorach. Pierwsze załogi pojawią się tam tuż po godzinie 19:00.
Okręgowe zmagania w mistrzostwach Śląska
W ramach Rajdu Śląska odbędzie się także runda mistrzostw Śląska, czyli cyklu rozgrywanego są w oparciu o regulamin rajdów okręgowych – krótszych i mniej wymagających zawodów przeznaczonych dla kierowców mniej doświadczonych lub takich, którzy dysponują mniejszym budżetem. Nie oznacza to jednak, że rywalizacja jest mniej zacięta.
Zgodnie z regulaminem cyklu, zawodnicy zgłoszeni do rundy RSMŚl powalczą o zwycięstwo na krótszym dystansie. Łącznie czeka ich 47 km ścigania, na co składają się próby sportowe w Mikołowie i Chorzowie, a także dwukrotnie pokonywane sobotnie oesy Jastrzębie-Zdrój (8 km), Warszowice (8 km) oraz Suszec (5,8 km).
Harmonogram Rajdu Śląska 2019
Piątek, 6 września (2 odcinki specjalne, łącznie 3,4 km):
17:30 – ceremonia startu (Mysłowice, Plac Wolności)
18:10 – OS1: Mikołów (1,9 km)
18:50 – OS2: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km)
Sobota, 7 września (RSMP i HRSMP: 10 odcinków specjalnych, łącznie 104,3 km / RSMŚl: 6 odcinków specjalnych, łącznie 43,6 km):
6:45 – Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
8:25 – OS3: Kiczyce (11,9 km)
9:10 – OS4: Jastrzębie-Zdrój (10,7 km)
9:55 – OS5: Warszowice (8 km)
10:40 – OS6: Kiczyce (11,9 km)
11:40 – OS 7: Suszec (10,4 km)
13:00 – Serwis C: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
14:40 – OS8: Suszec (10,4 km)
15:45 – OS9: Kiczyce (11,9 km)
16:30 – OS10: Jastrzębie-Zdrój (10,7 km)
17:15 – OS11: Warszowice (8 km)
18:15 – OS12: Suszec (Power Stage, 10,4 km)
19:10 – Ceremonia mety (Żory, Rynek)